Wolne zawody

Wolne zawodyNie każdy jest stworzony do pracy w pełnym wymiarze godzin, do spędzania czasu w biurze, pracy polegającej na ciągłym przeglądaniu jakiś tabel czy wykresów. Wiele osób chce samemu sobie ustalać godziny pracy i decydować kiedy i jak długo będzie wykonywać obowiązki zawodowe.

Brzmi jak coś nierealnego? Niekoniecznie. Przekształcenia na ryku pracy sprawiły, że dziś jest to możliwe. Obecnie coraz więcej osób rezygnuje z etatu i umowy o pracę. Zatrudniają się jako freelancer, czyli wolny strzelec.

W ten sposób mogą zarabiać osoby pracujące w tak zwanych wolnych zawodach, czyli na przykład architekci czy informatycy. Mogą oni, inaczej mówiąc, pracować na zlecenie. Taka praca jest niezwykle wygodna i komfortowa dla osoby pracującej. To ona sama ustala termin wykonania zlecenia, może pracować w domu, równocześnie wychowując dziecko, opiekować się starszymi rodzicami czy krewnymi. Praca freelancera ma też wiele innych zalet.

Wolny strzelec sam wycenia zlecenie, to on wie, ile czasu i wysiłku wkłada w wykonanie zlecenia.

Jest wiele wolnych zawodów. Ich przedstawiciele często pracują jako freelancerzy.

Prym wiedzie tu branża artystyczna. Wśród wolnych zawodów należy wymienić na pewno artystów fotografów, kamerzystów, malarzy, rzeźbiarzy, dekoratorów, projektantów mody, wnętrz i wiele innych. Te osoby znajdują zatrudnienie na różnych imprezach okolicznościowych, przy produkcji filmów, podczas urządzania domu czy mieszkania.

Druga branża, w której pracują freelancerzy to informatyka. Tu należy wymienić programistów, grafików komputerowych, specjalistów od projektowania i tworzenia stron internetowych oraz ich pozycjonowania. Te osoby chętnie współpracują zarówno z firmami jak i osobami prywatnymi.

Gdzie jeszcze pracują freelancerzy? Na pewno w branży ekonomicznej, nietrudno znaleźć księgowych zarabiających jako wolni strzelcy. Nie zapominajmy też o sferze literackiej. Wolnymi strzelcami są też pisarze czy copywriterzy, ale również dziennikarze. To nowoczesny i elastyczny sposób pracy, który wiele osób bardzo sobie chwali.

Jak zorganizować miejsce pracy?

Miejsce pracyEfektywność pracy zależy od wielu czynników, niestety nadal spory odsetek pracowników oraz przedsiębiorców boryka się z konsekwencjami źle zorga

Problem bezrobocia

Problem bezrobociaBezrobocie jest problemem na skalę krajową. Cały czas bowiem zwiększa się ilość osób pozostających bez pracy. Jest wiele sposobów na skuteczn

Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną?

Rozmowa kwalifikacyjnaRozmowa kwalifikacyjna - przeprowadzanie rekrutacji do pracy Kierownik