Rozmowa kwalifikacyjna jest ostatnim, ale także bardzo ważnym etapem w uzyskaniu przez nas pracy.
Jest jak ważny egzamin, do którego należy się starannie przygotować, aby uzyskać dobrą ocenę. Niezależnie od rodzaju pracy, czy stanowiska o jakie się ubiegamy powinniśmy przeciągać uwagę osoby rekrutującej i wywierać na niej jak najlepsze wrażenie.
Osoba rekrutująca zwykle chce uzyskać informacje, na temat zainteresowań, osiągnięć, doświadczenia oraz potencjału osobowościowego kandydata. Ważne, więc, aby z naszej strony, w taki sposób przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, aby w trakcie niej podkreślić swoje mocne strony, zaznaczać dokonania i osiągnięcia w sferze zawodowej oraz przekazać rzeczowo informacje na swój temat.
Dobre przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej wzmocni Twoje poczucie pewności, pozwoli obniżyć stres, a także pozwoli w pełni na zaprezentowanie siebie i swoich kompetencji. Przed rozmową warto zasięgnąć informacji na temat firmy, w której chcemy podjąć pracę oraz czym charakteryzuje się nasze przyszłe stanowisko pracy.
W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej ważna jest dobra autoprezentacja.
Pierwsze sekundy są często decydujące. Często sposób w jaki zaprezentujesz się na początku rozmowy decyduje o Twoim "być albo nie być". Ważne jest, aby w trakcie rozmowy patrzeć na rozmówcę, uśmiechać się - ale bez przesady, mówić spokojnym zrozumiałym językiem, no i oczywiście zadbać o reprezentacyjny wygląd (odpowiedni strój, fryzura, makijaż itp.).
Jest reguła zwana "3 x 20", mówi ona o 3 aspektach, które osoba rekrutująca, często nieświadomie, bierze pod uwagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Mianowicie, decydujące jest pierwsze 20 słów, które padnie z ust kandydata - brany jest tutaj pod uwagę ton głosu, dykcja, a także sposób wypowiadania się. Kolejne 20 cm twarzy, to nic innego jak analiza mimiki twarzy potencjalnego przyszłego pracownika. Decydujące jest równie pierwsze 20 kroków, po przekroczeniu progu biura pracodawcy - tutaj ważna jest postawa i ruchy ciała.
Warto wspomnieć, że rozmowa kwalifikacyjna jest chyba najbardziej stresującym momentem w drodze starania się o pracę. Jest, to w pełni zrozumiałe jest to ostatnia szansa na zaprezentowanie się potencjalnemu pracodawcy i przekonanie go, o tym, że to właśnie my powinniśmy objąć stanowisko w jego firmie. Dobre przygotowanie się do rozmowy wpływa na zwiększenie pewności siebie, a przez to na zniwelowanie lęku i stresu. Warto także wizualizować sobie pozytywny przebieg naszej rozmowy kwalifikacyjnej - wyobraź sobie, że pracodawca jest oczarowany Twoją osobą, rozmowa przebiega błyskawicznie, a na koniec uścisk dłoni, gratulacje i pokazanie Twojego obecnego stanowiska pracy. Może dla niektórych wydać się to infantylne, ale naprawdę pomaga.
Zakończyłeś rozmowę kwalifikacyjną, udało się, wykonałeś duży krok na drodze do sukcesu. To jednak nie wszystko, co możesz zrobić. Prawda jest brutalna - firmy, tak naprawdę, rzadko przyjmują pierwszą kompetentną osobę, która się w niej stawi. O jedno miejsce stara się zwykle kilku, o ile nie kilkunastu kandydatów, z każdym z nich przeprowadzana jest rozmowa. Wniosek z tego jest następujący - musisz mieć w zanadrzu strategię, która pozwoli, aby pracodawca miał w pamięci Twoje nazwisko i umiejętności. Coraz bardziej popularnym i polecanym sposobem jest napisanie listu z podziękowaniami. List powinien być krótki, w kilku słowach należy podziękować za uwagę i czas poświęcony na rozmowę kwalifikacyjną. Takie działanie z Twojej strony z pewnością wzmocni pozytywny wizerunek.