Pułapki związane z promocją sprzedaży

promocja sprzedaży - pułapkiPromocja sprzedaży ma ogromne znaczenie we współczesnym marketingu, wiąże się z nią jednak wiele zagrożeń.

Choć promocja zazwyczaj przyciąga uwagę klientów i sprawia, że chętniej kupują oni dany produkt, popełnione w związku z nią błędy mogą mieć poważne konsekwencje w przyszłości. Źle przeprowadzona promocja sprzedaży może przynieść wynik zupełnie inny niż zakładają organizatorzy.

Błędem najczęściej popełnianym jest nadzieja producentów, że dzięki promocji sprzedaży zdobędzie rzeszą wiernych klientów i odbiorców dla swego produktu. Jak pokazuje doświadczenie z promocjami, czasem lepiej pieniądze inwestowane w promocję przeznaczyć na dodatkową reklamę. Klient kupujący promowany artykuł ze względu na chwilowe korzyści wcale nie musi sięgnąć po niego w przyszłości, w sytuacji, gdy nie będzie się to wiązało ani z "gratisem", ani z niższą ceną.

Często jednak założenie sprzedawców jest takie, że gdy promocja się skończy, klienci z przyzwyczajenia będą kupować dany produkt. To mylne przekonanie. Podczas urządzania promocji należy liczyć się z tym, że po zwiększonej sprzedaży w okresie promocji sytuacja wróci do normy.

Promocja sprzedaży, choć w różnym stopniu, wpływa jednak na zachowania klientów, zatem nie można z niej całkowicie rezygnować. Należy jednak skończyć z przecenianiem jej roli. Innym problemem, który wypływa przy promocji sprzedaży, jest brak zaufania większości klientów do tych produktów, które mają niskie ceny. Choć może wydawać się to zaskakujące, wielu klientów woli płacić więcej. Robi to w przekonaniu, że płacąc więcej płaci za lepszą jakość. Wypływa stąd wniosek, że obniżenie ceny (zwłaszcza zbyt drastyczne) może spowodować, że klient podejdzie z nieufnością do produktu i do firmy, i wybierze droższy produkt firmy konkurencyjnej.

Co gorsza - zbyt częste promocje oraz obniżanie cen mogą sprawić, że marka, która wcześniej przez lata walczyła o zajęcie wysokiej pozycji na rynku, nagle straci na wartości, zaś efekty ciężkiej pracy zostaną nagle przekreślone.

Z promocją sprzedaży wiąże się również klika problemów związanych z zachowaniami klientów. Są tacy, którzy nie patrzą na firmę i produkt, ale na promocję. Są i tacy, którzy w czasie jednej promocji robią zapasy, a następnie czekają, aż promocja się powtórzy. Takie zachowania klientów są niczym innym, jak skutkiem ubocznym zbyt częstych promocji.

Na czym polega neuromarketing?

NeuromarketingW obecnym świecie, świecie konsumpcjonizmu, gdzie handel jest wysoko rozwinięty, wielu ludzi zapewne zastanawia się jak zwię

Marketing z baz danych

marketing z baz danychMarketing oparty na bazach danych, tzw. marketing z baz danych służy do sterowania i zarządzania relacjami z

Marketing za przyzwoleniem

Marketing za przyzwoleniemJakiś czas temu zwykłe bannery reklamowe były hitem i uważane były za absolutne mistrzostwo w dziedzinie e-marketingu.