Prawo konsumenckie - rękojmia, a gwarancja

Prawo konsumenckiePrawo konsumenckie w naszym kraju gwarantuje możliwość korzystania z rękojmi, również wtedy kiedy sprzęt jest objęty gwarancją. Zatem jeżeli wybierzemy składanie reklamacji w ramach rękojmi, możemy wtedy wymagać: naprawy urządzenia lub wymiany na nowe lub obniżenia ceny, a nawet zwrotu pieniędzy, kiedy naprawa nie jest możliwa i w sklepie jest brak tego asortymentu.

Warto wiedzieć o tym, aby pisemną reklamację złożyć u sprzedawcy. Powołajmy się w niej na rękojmię. Mamy prawo korzystania z rękojmi przez 2 lata od daty zakupu (czyli jeśli w tym czasie sprzęt się zepsuje). Sklep nie może się od tego uchylać i odsyłać nas do producenta czy importera. Taką reklamację przygotujmy w dwóch egzemplarzach. Jeden pozostawmy w sklepie, natomiast na drugim poprośmy o podpis sprzedawcy i wpisanie daty, kiedy przyjęto reklamację. Aby taka reklamacja była niezawodna, powinny się w niej znaleźć takie oto podstawowe informacje:

  • data jej złożenia
  • nasze dane (imię, nazwisko, adres, telefon do kontaktu oraz nazwa i adres sklepu)
  • nazwa reklamowanego urządzenia i powściągliwe wyjaśnienie, na czym polega niezgodność towaru z umową (co się zepsuło)
  • nasze żądanie, np. wymiana.

Należy pamiętać, że nowe przepisy konsumenckie nie określają, w jakim terminie od wykrycia wady należy złożyć reklamację. Najlepiej jednak zrobić to niezwłocznie, kiedy urządzenie się zepsuje. Natomiast sklep ma 14 dni na odpowiedź na reklamację, licząc od dnia, kiedy ją otrzymał. I jeśli w tym terminie nie da odpowiedzi, to wtedy według prawa oznacza to, że reklamacja została uznana.

Główne zalety rękojmi

  1. Pierwsza - gdyby okazało się, że po jednej naprawie w ramach rękojmi urządzenie powtórnie się zepsuło, wtedy nie musimy się godzić na kolejne serwisowanie. Możemy odstąpić od umowy (bowiem zakup to umowa między kupującym a sprzedawcą). Mamy też prawo zwrotu gotówki za wadliwy sprzęt.
  2. Druga - sprzedawca nie może odrzucić reklamacji z tytułu rękojmi tylko z tego powodu, że urządzenie było już wcześniej naprawiane w ramach gwarancji.
Komis czy skup samochodów - co wybrać?

Samochody na sprzedażWiększość z nas sprzedaje samochody bezpośrednio innym osobom. Rozwiązanie to wiąże się z wieloma korzyściami. Uzyskane w

Zasady i funkcje rachunkowości

Zasady rachunkowościIstnieje kilka zasad, którymi należy kierować się w rachunkowości. Wszystkie z nich zostały podporządkowane konc

Czym jest prawo pracy?

Prawo pracyStosunki panujące pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, winny być znormalizowane i zdefiniowane według ogólnie panujących zasad.