Poczucie bezpieczeństwa finansowego poprzez oszczędzanie

Poczucie bezpieczeństwa finansowego poprzez oszczędzanie.

Czasy, w których obecnie żyjemy są bardzo ciężkim okresem. Ciągle rosnące ceny produktów, rachunki, koszty życia - sprawiają, że żyjemy z miesiąca na miesiąc. Oferty banków odnośnie lokat bankowych, czy też kont oszczędnościowych straciły na popularności.

Czy więc warto oszczędzać? Jeśli tak, to gdzie możemy oszczędzić najwięcej?

Te pytania z pewnością zadaje sobie każdy Polak.

Każdy z nas w dobie rosnącego kryzysu stara się oszczędzać przysłowiowy "każdy grosz". U jednych oszczędzanie przejawia się w obcięciu kosztów związanych z żywnością, poprzez wybór tańszych produktów. Niestety, nie zawsze możemy pozwolić sobie na towar z wyższej półki. Niejednokrotnie kupujemy produkty, które wiemy że są tańsze tylko z jednego powodu: zawierają więcej związków chemicznych. Czyli świadomie skracamy sobie życie chcąc zaoszczędzić jak najwięcej na cięższe czasy.

Kolejną formą oszczędzania jest zrezygnowanie z dóbr materialnych. Brak markowych ciuchów, nowego telewizora sprawia, że w naszym portfelu zostaje kilka złotych więcej - ale czy to dobre rozwiązanie? Człowiek żyje na tym świecie właśnie po to, aby korzystać z jego możliwości. Odmawianie sobie wszystkiego co mogło by sprawić nam przyjemność na pewno nie jest najlepszą formą oszczędzania. Możemy nawet powiedzieć, że to ograniczanie samego siebie.

Oszczędzanie owszem jest konieczne, bo bez niego nigdy nie będziemy czuli w pewnym stopniu bezpieczeństwa. A przecież poczucie bezpieczeństwa finansowego jest bardzo ważne. Oczywiście nie chodzi tutaj o to, że pieniądze dają nam bezpieczeństwo. Dają one nam świadomość tego, że będziemy mieli za co przeżyć kolejne dni.

Banki oferują nam coraz to lepsze oferty odnośnie lokat i kont oszczędnościowych. Coraz popularniejszą metodą oszczędzania stała się także tzw. świnka skarbonka. Jeszcze do nie dawna lokata kojarzyła się nam z ofertą, która miała na celu zamrożenie naszych pieniędzy np. na rok. Ten stereotyp został złamany. Praktycznie każdy bank posiada w swojej ofercie konto oszczędnościowe, które umożliwia przetrzymywanie naszych środków na pewnej stopie procentowej. Stopa procentowa jest niestety nieco niższa od zwykłych lokat. Wynosi średnio do około 3% w skali roku. Wyobraźmy sobie jednak sytuację, że pieniądze wpłacone na takie konto możemy w dowolnej chwili podjąć. Tak dokładnie jest to połączenie zwykłego konta bankowego z lokatą.

Duża konkurencja sprawia, że banki rywalizują miedzy sobą, oferując czasem naprawdę korzystne warunki na lokaty i konta oszczędnościowe.

Nowoczesne oszczędzanie nie musi sprowadzać się do wielkich wyrzeczeń. Musimy umieć dobrze dysponować naszymi finansami. Każdą nadwyżkę najlepiej jest wpłacać na nowo otwarte konto oszczędnościowe. Mamy wtedy pewność, że nasze pieniądze zarabiają oraz są do naszej dyspozycji o każdej porze dnia i nocy. Ilość zgromadzonych przez nas pieniędzy oraz profit jest oczywiście uzależniony od wysokości przetrzymywanych pieniędzy. Jednak należy pamiętać, że zaoszczędzenie kilku złotych nie tylko sprawi nam radość, ale i również zabezpieczy naszą przyszłość finansową.

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym - ceny, koszty, możliwości

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym - od deweloperaZakup mieszkania od dewelopera, czyli na rynku pierwotnym, to naprawdę spory wyda

Ubezpieczenie na życie dla seniorów

Ubezpieczenie dla senioraJesteś osobą dojrzałą i coraz częściej zastanawiasz się nad tym, co przyniosą kolejne lata? Myślisz o tym, w

Wycena nieruchomości

Wycena nieruchomościWycena nieruchomości Rynek hipoteczny to miejsce, w którym następuje wymian