Oszczędzanie energii domowymi sposobami

Oszczedzanie energiiZłotą zasadą oszczędzania zarówno w finansach, jak i w domu jest przede wszystkim umiejętny plan. Każdy zakup powinien być przemyślany, a korzystanie z podstawowych urządzeń rozważne.

Częstą przyczyną nadwyrężenia domowego budżetu są zbyt wysokie rachunki za prąd. Trzeba pamiętać, że największym źródłem wydatków na energię elektryczną jest lodówka.

Lodówka

Średnio zużywa ona 30% energii w przeciętnym polskim gospodarstwie domowym. W miarę możliwości powinna być więc ustawiona na najmniejszy zakres chłodzenia. Trzeba pamiętać również o niezabudowywaniu lodówki, ponieważ powoduje to złą wymianę powietrza z tyłu urządzenia, co zwiększy tylko zużycie prądu. Do lodówki nie należy wkładać gorących produktów, zużywa bowiem ona wtedy nawet do trzech razy więcej prądu. Warto się również zastanowić nad wymianą zwykłych żarówek tradycyjnych na energooszczędne.

Oświetlenie

Oświetlenie w domu powinno być jednak dobrane do miejsca, bowiem częste włączanie i wyłączanie świetlówek kompaktowych im szkodzi. Powinny być więc używane w miejscach, gdzie światło będzie paliło się przez dłuższy czas. Pamiętać też trzeba o czyszczeniu opraw oświetleniowych i żarówek, bowiem kurz tam się odkładający tłumi światło nawet do 50%. Mimo, iż kosztują więcej ich żywotność jest dłuższa, a zużycie prądu znacznie mniejsze. Zaoszczędzić energię elektryczną pozwala również wyłączanie wszelkich urządzeń, które w tym czasie nie muszą być włączone. Dotyczy to także urządzeń, które pozornie są wyłączone, ale pozostają w trybie stand-by. W taki sposób pochłaniane jest nawet do 10% energii w gospodarstwie domowym.

Ładowarki

Również ładowarki do telefonów, po zakończeniu ładowania powinny być wyjmowane z gniazdek, gdyż nawet gdy nie jest podłączony do nich telefon, zużywają prąd. Przed odejściem od komputera, choćby na kilkanaście minut warto jest go wyłączyć. Może to niewiele w ciągu dnia, natomiast w ciągu całego roku pozwala zaoszczędzić nawet do kilkudziesięciu złotych. Kiedy nie korzysta się z laptopa w sposób wymagający od niego dużej szybkości i wydajności w działaniu, należy zmienić plan jego zasilania na oszczędzanie.

Piekarnik

Sporo energii pochłania także piekarnik. Warto więc wiedzieć, że można go wyłączyć już na 5-10 minut przed planowanym końcem pieczenia a temperatura w nim będzie utrzymywała się stale na tym samym poziomie.

Pralka

Oszczędzanie prądu może być również zastosowane przy praniu. Powszechnie uważa się, żeby dobrze zeszły wszystkie plamy, trzeba prać ubrania w wysokiej temperaturze. Nie jest to prawdą. Średnio zabrudzone rzeczy wystarczy prać w 30-40 stopniach. Natomiast pranie wstępne można śmiało zastąpić wcześniejszym namoczeniem ubrań np. w wannie. Warto też prać dopiero gdy uzbiera się cały bęben. Osobom zasypiającym przed telewizorem polecana jest funkcja automatycznego wyłączania odbiornika po upływie określonego czasu, aby uniknąć niepotrzebnego zużycia energii.

Piecyk

Warto także zmienić piecyk elektryczny na tradycyjny piecyk na gaz, tzw. junkers - montaż piecyków gazowych junkers. Podgrzewanie trwa niewiele dłużej, ale pozwala zaoszczędzić sporo energii. Jeżeli jednak czynnik czasu odgrywa bardzo ważną rolę przy zagotowaniu wody, zalecanym byłoby wlewanie tylko niezbędnej jej ilości. Więc kiedy potrzebujemy wody na jedną szklankę herbaty, nie wlewajmy do czajnika całego litra. Oszczędzanie energii w powyższy sposób jest więc dla każdego. Pozwoli ono nie tylko nie nadwyrężać domowego budżetu, ale i dbać o środowisko.

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym - ceny, koszty, możliwości

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym - od deweloperaZakup mieszkania od dewelopera, czyli na rynku pierwotnym, to naprawdę spory wyda

Poczucie bezpieczeństwa finansowego poprzez oszczędzanie

Poczucie bezpieczeństwa finansowego poprzez oszczędzanie. Czasy, w których obecnie żyjemy są bardzo ciężkim

Ubezpieczenie na życie dla seniorów

Ubezpieczenie dla senioraJesteś osobą dojrzałą i coraz częściej zastanawiasz się nad tym, co przyniosą kolejne lata? Myślisz o tym, w