Marketing z baz danych

marketing z baz danychMarketing oparty na bazach danych, tzw. marketing z baz danych służy do sterowania i zarządzania relacjami z klientami.

Informacje, które pochodzą z bazy danych ułatwiają specjalistom d/s marketingu skierowanie odpowiednich ofert do poszczególnych klientów. Działania te sprawiają, że oferta firmy będzie lepiej dostosowana do konkretnych klientów. Dane, które zawiera baza danych powinny pozwolić określić atrakcyjność danego klienta dla firmy, tak w chwili obecnej, jak i w przyszłości.

Dane te powinny również prognozować jakie będą reakcje klienta wobec działań marketingowych, które są planowane dla niego przez przedsiębiorstwo. Analiza danych służy segmentacji klientów. Firma powinna wybrać taką grupę klientów, którzy zapewnią jej sukces. Grupę tą firma powinna objąć programem marketingowym.

W dobie Internetu firma może uzyskać w sieci dokładne informacje o obecnych oraz potencjalnych klientach. Służy to do dostosowania działań marketingowych do konkretnych osób czy grup. Jednak firma nie powinna bez ograniczeń korzystać z ww. danych. Spotkałoby się to z negatywną reakcją klientów, którzy chcą mieć kontrolę nad informacjami prywatnymi. Baza, by spełniać prawidłowo swoje funkcje powinna być zaprojektowane we właściwy sposób, musi być również umiejętnie zarządzana, a także stale wzbogacana aktualnymi informacjami o indywidualnych preferencjach i wymaganiach klientów.

Poprzez analizę poczynań klienta, dokonywane przez niego zakupy, sytuację materialną, rodzinną czy zawodową jaką posiada, firma powinna wedle oczekiwań klienta dostosować swoją ofertę. Firma powinna przewidywać potrzeby klienta i w odpowiednim momencie zaproponować mu konkretne produkty.

Coraz większa liczba firm stosuje programy lojalnościowe. Przeznaczone są dla klientów, którzy dokonują powtórnych zakupów. Podstawą do tego, by programy lojalnościowe były skuteczne jest odpowiednia baza. Wiedza o uczestnikach programu lojalnościowego umożliwia firmie na dopasowanie rodzaju nagród, jak również do sposobu komunikacji z wybranym klientem. Zanim firma przystąpi do konkretnych zadań, mających zbudować lojalność klientów, powinna wybrać tych klientów, którzy są dla niej najbardziej atrakcyjni. Taki indeks jest niezbędny do budowania komunikacji z klientami, która jest podstawą w CRM, czyli marketingu więzi z klientem.

Na czym polega neuromarketing?

NeuromarketingW obecnym świecie, świecie konsumpcjonizmu, gdzie handel jest wysoko rozwinięty, wielu ludzi zapewne zastanawia się jak zwię

Marketing za przyzwoleniem

Marketing za przyzwoleniemJakiś czas temu zwykłe bannery reklamowe były hitem i uważane były za absolutne mistrzostwo w dziedzinie e-marketingu.

Opisy produktów w sklepie internetowym, czyli jak przyciągnąć i pozyskać klienta?

Sklep internetowyPowszechny dostęp do Internetu sprawił, że e-handel ma się doskonale. Sklepy internetowe mogą przyciągać szerokim asortymentem produktów