Lokaty bankowe różnią się między sobą przede wszystkim pod względem wysokości oprocentowania oraz długości trwania.
Reszta różnic wynika z polityki banku, który proponuje dane rozwiązanie i chce mimo wszystko osiągnąć najwięcej korzyści dla siebie. Banki młode często oprocentowanie podwyższają, by być konkurencyjne i mieć z czego wypłacać kredyty. Ich atrakcyjność dla klientów bierze się z konieczności ich pozyskania. Banki o ugruntowanej pozycji lokaty realizują oprocentowanie lokat na mniej lub bardziej standardowy procent, najczęściej celując w stałych klientów swojego banku, proponując im te dodatkowe rozwiązanie.
Wysokość oprocentowania lokaty
Wysokość oprocentowania lokaty jest ważna ze względu na kilka czynników. Należą do nich wspomniana już atrakcyjność dla klientów oraz inflacja, przed którą nikt nie jest w stanie uciec. Najbardziej opłacalne są lokaty wysokooprocentowane w skali całego roku. Często bowiem zdarza się, że zmniejszają one swoje oprocentowanie do nawet 1/5 proponowanego procentu po automatycznym przedłużeniu krótkoterminowej, np. kwartalnej lokaty, z bardzo wysokim oprocentowaniem. Choć przez te przykładowe trzy miesiące kwota oszczędności się zwiększy to mimo wszystko wizja posiadania 7% przez cały rok (a nie 2% przez całą resztę roku), może powodować poczucie jeśli nie oszukania, to przynajmniej niedosytu.
Zdając sobie sprawę z tej zależności często uniknęłoby się nieprzyjemnego uczucia, że tyle tygodni szukało się najlepiej oprocentowanej lokaty, która koniec końców w skali roku przynosi podobne lub takie same zyski, co lokata w banku, do którego pierwotnie się należało. Przed założeniem lokaty należy się dobrze wczytać w regulamin, by dowiedzieć się czy z daną lokatą wiąże się konieczność założenia drugiej, o wiele gorzej oprocentowanej, a następnie oszacować, czy mimo wszystko się to nam opłaci bardziej niż powierzenie pieniędzy lokacie o niższym, choć stałym w skali roku, procencie.
Czas trwania lokaty
Długość czasu trwania lokaty jest kolejną kwestią, mocno związaną z poprzednią. Dochodzi tutaj jednak jeszcze bardziej do głosu inflacja, bowiem, wraz z długością zamrożenia pieniędzy na lokacie, wartość pieniądza może się zmniejszyć lub zwiększyć. Gdy oszczędności są przechowywane przez kilka lat może dojść nawet do tego, że w wyniku różnych wydarzeń na giełdzie i sytuacji na rynku światowym, nasze oszczędności będą dużo mniej wartościowe, niż gdy były trzymane w skarpecie, w domu. Zdarzają się też sytuacje zgoła odwrotne, i to dzięki przechowywaniu pieniędzy na lokacie, jest się w stanie zarobić więcej niż tylko nadwyżkę, o określony procent ale także zastrzyk zamrożonej gotówki, która pozwala przetrwać zawirowania finansowe.
Istnieje szereg czynników, na które trzeba zwrócić uwagę decydując się na lokatę. Od oszacowania sytuacji finansowej swojej, przez dobranie najbardziej optymalnej kwoty przeznaczonej na oszczędzanie, po dobranie długości i procentu danej lokaty. Pamiętać należy również o tym, że lokata, jak każdy inny instrument finansowy, mimo wszystko obciążona jest ryzykiem, który oczywiście można zminimalizować przez samodzielne umiejętne dobranie jej parametrów lub skorzystanie z pomocy doradcy finansowego.