Konto firmowe na miarę potrzeb firmy

W polskim prawie istnieje wymóg posiadania firmowego konta bankowego dotyczący osób, które zdecydowały się założyć firmę. Konto firmowe należy mieć już od początku istnienia i działalności firmy, dlatego jego wyboru należy dokonać dużo wcześniej.

Jego późniejsza zmiana jest oczywiście możliwa, ale nastręczy wielu kłopotów. Zmiana konta wiąże się bowiem nie tylko z powiadamianiem urzędów, ale również wszystkich klientów, a równocześnie z ogromnym zamieszaniem finansowym, na które firma nie może sobie pozwolić.

Wybierając konto dla firmy należy przede wszystkim ustalić, czego się potrzebuje. Uzależnić to należy od profilu firmy, jej obrotów, ilości kontrahentów, również zagranicznych, oraz składu osobowego firmy. Małe firmy zwrócą uwagę przede wszystkim na konta firmowe, które nie generują zbyt wielu kosztów dodatkowych. Aby znaleźć ofertę, w której przelewy, szczególnie do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, oraz wypłaty z bankomatów będą darmowe należy dokładnie zapoznać się z ofertami kilku banków.

Jednak właściciele większych przedsiębiorstw będą zainteresowani czymś więcej ponad to, co zostało wymienione powyżej. Dla nich liczyć się będzie możliwość korzystania z gotówki w dowolny sposób, o dowolnej porze, czyli stały, bezpieczny dostęp do elektronicznej bankowości. W możliwość dowolnego operowania środkami na koncie firmowym wlicza się również dopasowana do potrzeb klienta linia kredytowa, karta kredytowa, posiadanie karty debetowej i możliwość prowadzenia rachunków w walutach obcych, jeżeli firma współpracuje z klientami z zagranicy.

Analiza porównawcza

Porównując poszczególne konta firmowe należy przede wszystkim zwrócić uwagę na opłaty związane z otwarciem i prowadzeniem rachunku, następnie na koszt przelewów wychodzących, ze szczególnym uwzględnieniem kosztu przelewu do ZUS i US, gdyż nie są one traktowane jako przelewy zwykłe. Warto zwrócić uwagę, czy konto ma elastyczną linię kredytową, kartę płatniczą lub debetową, a najlepiej obie. W tym punkcie również należy zapoznać się z tabelą opłat i prowizji dotyczących wypłat z bankomatów, oprocentowania debetu i opłat za wydanie oraz obsługę karty. Mogą to być opłaty niewielkie lub może nie być ich wcale, czasem pod pewnymi warunkami, na przykład posiadania określonej kwoty na koncie.

Dla firm bardzo ważne jest to, jakie zabezpieczenie proponuje bank. Fundusze zgromadzone na rachunkach są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, od 2010 roku do kwoty łącznej 100 tysięcy euro i jego równowartości. Warto jednak dowiedzieć się, czy bank, który został wybrany jako ten, w którym zostanie założone konto firmowe znajduje się na liście banków objętych gwarancją.

Dużym ułatwieniem w wyborze konta firmowego są dostępne w Internecie rankingi kont firmowych. Są one na bieżąco aktualizowane i dostarczają pełnej wiedzy na temat tego, co konta firmowe oferują.

Banki kuszą klientów biznesowych różnymi dodatkami, czasami jest to premia za określone saldo na koncie, czasami korzystne oprocentowanie konta oszczędnościowego. Wiele banków oferuje również swoim klientom możliwość ulokowania pieniędzy na lokatach nocnych, które są niżej oprocentowane od lokat tradycyjnych, ale nie wiążą się z zamrażaniem pieniędzy na dłuższy czas. Środki zamrożone są tylko nocą, w tym czasie zazwyczaj nie są potrzebne, a zarabiają na siebie.
Konta firmowe nie są wizytówką firmy, nie świadczą, ani źle, ani dobrze przed klientami. Są natomiast bardzo ważną częścią składową prowadzenia firmy i to prowadzenie powinny ułatwiać. Nikogo do ich prowadzenia nie trzeba namawiać, jest to wszak obowiązkowe. Warto jednak namówić do przejrzenia wielu ofert, by wybrać najlepszą. Być może najlepsze będzie konto rozliczeniowe, a dla innych tylko oszczędnościowe. Ktoś znajdzie swoje konto wśród rachunków walutowych, a inny tylko w krajowych. Ważne jest, by podjąć decyzję mądrze, by była ona przemyślana i brała pod uwagę faktyczne potrzeby przedsiębiorcy.

Rebranding firm

Rebranding firmRebranding staje się coraz popularniejszą formą ożywienia danej marki i nadania jej nowych atrybutów. Głównie polega on na zmiani

Menadżer i sposób kierowania zespołem

Kierowanie zespołem ludzi którzy mają podporządkować się zadaniom wyznaczonym przez swojego podwładnego, Wbrew pozorom nie należy do najprostszych. Zwłaszcza

Kultura organizacyjna

Kultura organizacyjnaPrzedsiębiorstwa funkcjonujące na naszym rynku na pierwszy rzut oka są bardzo do siebie podobne, lecz w rzeczywistości jest inac