W dzisiejszych czasach zaledwie garstka ludzi jest w stanie sfinansować większość swoich zamierzeń oraz poważniejszych zakupów własnym kapitałem.
Znaczna większość, decydując się na zakup mieszkania, przeprowadzając jego remont lub też nabywając samochód, jest zmuszona zaciągać osobne zobowiązania, takie jak kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy. W wyniku różnych nieprzewidzianych sytuacji życiowych, takich jak np. utrata pracy, w domowym funduszu zaczyna brakować pieniędzy na spłatę poszczególnych rat.
Najrozsądniejszym wyjściem z takiej sytuacji jest jak najszybsze zgłoszenie się do właściwego banku oraz zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego.
Czym właściwie jest ten produkt bankowy i czy każdy może z niego korzystać? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?Konsolidacja długów oraz jej cele
Konsolidacyjny kredyt zaciągany jest w celu spłaty innych zobowiązań, takich jak linia kredytowa, kredyt mieszkaniowy czy pożyczka hipoteczna i połączeniu ich w jeden kredyt, którego rata jest najczęściej znacznie niższa niż suma płaconych wcześniej zobowiązań. Klient może liczyć na znacznie niższą opłatę m.in. z tego powodu, że wydłużony zostaje okres kredytowania. Pozwala to zadłużonej osobie na łatwiejsze wywiązywanie się ze swoich długów, oraz możliwość terminowego regulowania wpłat.
Formalności, które należy spełnić
Tak jak z każdym innym kredytem, jego udzielenie wiąże się z wyliczeniem przez bank zdolności kredytowej. W zależności od żądanej kwoty kredytu, ustalić trzeba miesięczne raty spłaty kredytu na poziomie pozwalającym ich bezproblemową spłatę przez klienta.
Kto może go zaciągnąć?
Zgodnie z polityką większości banków, np. Eurobanku, z oferty tego kredytu skorzystać mogą osoby, które posiadają kilka różnych zobowiązań, oraz do tej pory sumiennie się z nich wywiązywały. Udzielenie kredytu uzależnione jest również od posiadania nieruchomości, na której bank może zabezpieczyć hipotekę. Są to warunki, które trzeba koniecznie spełnić. Dlatego w każdej sytuacji, gdy ktoś zaczyna nie radzić sobie ze spłatą poszczególnych rat, powinien jak najszybciej udać się do banku i spróbować zmniejszyć wysokość miesięcznego obciążenia, korzystając z szansy, jaką niewątpliwie daje konsolidacyjny kredyt. Produkt ten jest dobrym rozwiązaniem również dla wszystkich tych, którzy bardzo dobrze radzą sobie ze spłatą, jednak pragną obniżyć swoją ratę dzięki możliwości konsolidacji długów.
Na co warto zwrócić uwagę decydując się na kredyt konsolidacyjny?
Trzeba mieć świadomość, że mimo swoich zalet, kredyt konsolidacyjny nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem. Trzeba wyliczyć, czy oprocentowanie kredytu zaproponowane przez bank jest w rzeczywistości niższe niż suma oprocentowania poszczególnych zobowiązań, mając na uwadze fakt, że niższe oprocentowanie nie musi oznaczać tańszego kredytu, zwłaszcza przy wydłużonym okresie kredytowania, a także czy zaproponowana rata nie stanowi poważnego zagrożenia dla domowych finansów.