Komis czy skup samochodów - co wybrać?

Samochody na sprzedażWiększość z nas sprzedaje samochody bezpośrednio innym osobom. Rozwiązanie to wiąże się z wieloma korzyściami. Uzyskane w ten sposób przychody mamy wyłącznie dla siebie, a jednocześnie nasz Klient ma większą pewność, że kupił dobry i sprawdzony pojazd. Niektórzy jednak decydują się na sprzedaż pojazdu do skupu, bądź komisu. Czym różnią się obydwa rozwiązania i jakie korzyści nam dają?

Dlaczego komis?

Choć skup samochodów używanych jest bardzo kuszącą propozycją (zwłaszcza dla niecierpliwych Klientów), to komis samochodowy również posiada bardzo atrakcyjną ofertę. Zwłaszcza dla tych Klientów, którzy mają nieco więcej cierpliwości.

1. Sprzedając auto za pośrednictwem komisu, zyskujesz wsparcie ze strony doświadczonych pracowników danego przedsiębiorstwa. Wsparcie to ma głównie charakter marketingowy. Ze względu na to, że komis również zwraca uwagę na jak najwyższą sprzedaż, masz pewność, że jego pracownicy dołożą możliwie największych starań, by móc sprzedać Twoje auto. Oczywiście istotne jest również to, jak atrakcyjny dla potencjalnych Klientów będzie Twój pojazd.

2. W porównaniu ze skupem samochodów używanych, komis samochodowy oferuje nieco większe kwoty za sprzedaż tych samych pojazdów. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość. Mało który komis oferuje pieniądze za sprzedany pojazd tuż po podpisaniu umowy. W większości przypadków otrzymujesz środki dopiero w momencie, gdy Twoje auto zostaje sprzedane. Czasem proces ten może trwać i kilka miesięcy.

3. Komis to doskonała opcja dla wszystkich, którzy chcą sprzedać pojazdy z nieco wyższej półki cenowej. Nie ukrywajmy - najtańszymi pojazdami klasy B mało kto się interesuje. I takich aut raczej za pośrednictwem komisu nie sprzedamy. Jeśli jednak mamy na stanie "coś lepszego", warto popytać się w komisie.

4. Zadowoleni z usług komisów będą również ci sprzedawcy, którzy z różnych powodów decydują się na kupo nowego pojazdu w rozliczeniu. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku najlepiej sprawdzają się tak zwane komisy dilerskie. Oferują one pojazdy z wyższej półki i jednocześnie bardziej rygorystycznie podchodzą do weryfikacji skupowanych aut. Rozwiązanie to sprawdza się jedynie wtedy, gdy posiadasz naprawdę dobre auto.

5. I na koniec, komisy samochodowe są jedną z najbardziej rozpowszechnionych form działalności gospodarczej w branży motoryzacyjnej. Oznacza to, że znajdziesz je wszędzie. Nawet, jeśli mieszkasz w bardzo małym mieście. Na rynku jest ich znacznie więcej, niż np. skupów samochodów używanych.

Dlaczego skup?

Skup samochodów używanych ma również kilka zalet. Wiążą się one głównie z szybkością realizacji transakcji (z otrzymaniem gotówki włącznie). I choć w rezultacie otrzymujemy mniej, to dla wielu osób uzyskane w ten sposób pieniądze mogą być bardzo istotne.

1. Skupy samochodów używanych niezwykle szybko realizują transakcje kupna - sprzedaży. W przypadku większości jest to maksymalnie jeden lub dwa dni. W niektórych przypadkach skupy pracują również w niedziele. W bardzo rzadkich działają także i w święta.

2. W skupie samochodów używanych możemy sprzedać praktycznie każdy pojazd. Skup nie musi skupować pojazdów wyłącznie do użytku. W wielu przypadkach auta te skupuje się wyłącznie na części. Nawiasem mówiąc, łączny dochód ze wszystkich sprzedanych w ten sposób podzespołów może przekroczyć rynkową wartość używanego auta.

3. Skupy samochodów w bardzo dużym stopniu idą na rękę swoim Klientom. W wielu przypadkach ich przedstawiciele wybierają się do konkretnych osób, by na miejscu wykonać wstępną wycenę pojazdu. Oczywiście uzgodniona w ten sposób kwota może w najbliższych dniach ulec korekcie. Zwłaszcza, jeśli samochód będzie posiadał ukryte wady, których nie dało się wykryć na miejscu u Klienta.

4. Z reguły skupy samochodów używanych charakteryzują się bardzo dużym zasięgiem działania. Niektóre z nich potrafią wysłać swoich przedstawicieli nawet do Klientów oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów. Oczywiście będzie to uzależnione wartością auta.

Podsumowując, trudno jednoznacznie porównać ze sobą skupy i komisy samochodowe. Przyczyną tego zjawiska jest ukierunkowanie każdej ze wspomnianych form działalności gospodarczej na zupełnie innego Klienta. W przypadku skupu będzie to osoba, która potrzebuje gotówki "na już" i która jest w stanie "podzielić się" częścią dochodu ze skupem. W przypadku komisu "targetem" są osoby, które mają już nieco większe rozeznanie na rynku i które są nieco zamożniejsze. Co więcej, Klienci komisów to głównie podmioty, które nie chcą własnoręcznie wykonywać całej gamy niezbędnych czynności prawnych, związanych z obrotem pojazdami.

Czym jest prawo pracy?

Prawo pracyStosunki panujące pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, winny być znormalizowane i zdefiniowane według ogólnie panujących zasad.

Plan zarządzania nieruchomością

Plan zarządzania nieruchomościąDziś, wiele biur wykracza poza pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, zajmuje się również kompleksową obsługą p

Finansowanie edukacji

Finansowanie edukacjiWielu rodziców mających dzieci w wieku szkolnym właśnie zastanawia się skąd wziąć pieniądze na wyprawkę szkolną? Podr