Jak się uczyć?

Jak się uczyć?Jak się uczyć? Czy istnieją sposoby, które sprawią, że nasza nauka stanie się bardziej efektywna, a przyswajany materiał pozostanie w pamięci na długo lub nawet na zawsze? Jak uczyć się, by zapamiętywać jak najwięcej w jak najkrótszym czasie, ale jednocześnie móc z tej wiedzy korzystać?

Okazuje się, iż szczegół tkwi głęboko w naszej wyobraźni. Czy zastanawiałeś się, dlaczego potrafisz przypomnieć sobie szczegóły niektórych sytuacji z dzieciństwa, choć minęło już od tego czasu tak wiele lat? Odpowiedź jest prosta. Nasz mózg koduje w sobie obrazy, a najtrwalej te, które wywołały u nas reakcje emocjonalne.

Dlatego tak szczegółowo odtwarzamy w naszej pamięci przykre i bolesne wydarzenia z życia oraz te, które były dla nas spełnieniem marzeń i wywołały pozytywne reakcje. Jak się okazuje ów fakt powinniśmy świadomie wykorzystywać podczas procesu przyswajania wiedzy. Aby dobrze to zrozumieć oprzyjmy się na przykładzie nauki słów z języka obcego. Nie wystarczy jedynie przeczytać nazwy nowego słowa, ale należy zobaczyć je oczami wyobraźni, a także jak najbardziej to możliwe, uruchomić nasze zmysły.

Jeśli przeczytamy z kartki dwa słowa cytryna - lemon, przez kilka pierwszych sekund wyda nam się to oczywiste i nawet będziemy myśleli, że przyswoiliśmy to słowo. Jednak po kilku dniach najprawdopodobniej nie będziemy w stanie przypomnieć sobie nawet pierwszej litery. Jeżeli jednak wyobrazimy sobie, ze "lemon" jest owalnego kształtu, ma żółty kolor i przypomnimy sobie nasz grymas na twarzy, kiedy go kosztujemy, nasz obraz stworzony w mózgu i wspomnienie odczuć sprawi, ze wyraz "lemon" nabierze nowego znaczenia i utrwali się w naszej pamięci na bardzo długo, a używając tego słowa w codziennym języku, pozostanie tam na zawsze.

Jak wykazują statystyki, większość ludzi, to wzrokowcy. Oznacza to, że aby najbardziej efektywnie przyswoić sobie wiedzę, potrzebują ja zobaczyć. W praktyce to mniej więcej tyle, że w większości przypadków zapamiętujemy głównie informacje, które przeczytamy lub zobaczymy. Informacje wyłącznie usłyszane są trudniejsze do trwałego zapamiętania. W takim przypadku, aby zwiększyć efektywność nauki, zaleca się używanie kolorowych długopisów czy markerów w celu podkreślania najistotniejszych szczegółów. Pomocne okazuje się również rozwieszanie na ścianach, meblach czy tablicach, małych karteczek z wyszczególnionymi informacjami lub słówkami z języka obcego, tak by czytać i patrzyć na nie podczas codziennych sytuacji.

Badania wykazują, iż nasz mózg najbardziej przyswaja to, co usłyszy lub zobaczy w momencie porannego przebudzenia i wieczornego zasypiania. Dobrze więc zawieszać informacje nad łóżkiem i spoglądać na nie przed zaśnięciem i zaraz po przebudzeniu.

Dodatkowym elementem podnoszącym naszą koncentrację podczas nauki i tym samym zwiększającym przyswajalność informacji okazuje się muzyka. Ale uwaga, nie każda! Jak wynika z badań, aby podnieść poziom koncentracji, należy sięgnąć po muzykę klasyczną, która jest ponadczasowa i niezwykle pożyteczna. Zaleca się ją również słuchać kobietom spodziewającym się dziecka, aby wspomóc prawidłowy rozwój płodu. Ten rodzaj muzyki wywołuje w człowieku harmonię ciała i ducha, warto ją zatem polubić.

Każdy dzień wymaga u nas nauki nowych rzeczy, a tempo życia często nie wpływa dobrze na nasze samopoczucie i koncentrację. Warto więc skupić się na świadomym uczeniu, aby wiedza, którą przyswoi nasz mózg, pozostała tam na zawsze i abyśmy potrafili bez trudu korzystać z niej na co dzień.

Kariera zawodowa - dlaczego warto znać języki obce?

Znajomość języków obcychZnajomość języków obcych to w dzisiejszych czasach nie fanaberia, lecz obowiązek. Biegłe posługiwanie się przynajmniej jed

Organizacja szkoleń - sale szkoleniowe, catering

Organizacja szkoleńOrganizacja szkolenia jest długofalowym przedsięwzięciem, wymagającym nie tylko nakładu pracy, ale i odpowiednich umiejęt

Szkolenia dla właścicieli firm

Szkolenia dla firmDobre szkolenia dla firm mogą być droższe od takich, które organizowane są przez amatorów, ale też zasada jest taka, że ni