Jak pomyślnie przejść rozmowę kwalifikacyjną?

Pomyślna rozmowa kwalifikacyjnaOdpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, nie jest może gwarancją na to, że zdobędziemy wymarzoną pracę, ale z pewnością pomaga w jej uzyskaniu. Żeby wyróżnić się czymś na tle kandydatów i przejść rozmowę kwalifikacyjną pomyślnie, trzeba zastosować kilka prostych trików.

Psycholodzy podają, że na zrobienie dobrego wrażenia na pracodawcy bądź rekruterze, mamy nie więcej niż 5 sekund. Nasza dalsza prezencja powinna natomiast podtrzymać pierwsze, dobre wrażenie, jeżeli chcemy zapaść w pamięć i wydać się interesujący. Zasada ta ma swoje odzwierciedlenie również na rozmowie kwalifikacyjnej.

Zrób dobre, pierwsze wrażenie

Pewny krok i solidny uścisk dłoni pokazują, że jesteś osobą pewną siebie i zdecydowaną. Skupienie na osobie rekrutera i uważne słuchanie to dowód na to, że jesteś gotowy przyjrzeć się wszystkim rozwiązaniom i wykazujesz szacunek. Odpowiednia postawa ciała, kontakt wzrokowy - to wszystko ma niebagatelne znaczenie w tym, jak zostaniesz oceniony. Mowa ciała mówi nam o człowieku bardzo wiele, interpretujemy ją na poziomie podświadomym, ale zawsze tak samo. Poczytaj o mowie ciała przed rozmową kwalifikacyjną i spróbuj skorygować postawy, które mogą nie działać na Twoją korzyść.

Bądź tylko i wyłącznie sobą

Wielu pracowników sądzi, że zdecydowanie szybciej znajdą pracę, jeśli narzucą sobie jakąś maskę. Niestety nie jest to prawda, bo granie kogoś, kimś się nie jest, wychodzi dobrze tylko aktorom. Nie musisz rezygnować ze swojej niepowtarzalnej osobowości, po prostu bądź sobą w pełnym rozumieniu tego słowa. Zachowaj granice kultury i odgórnie narzuconych standardów, ale daj się poznać, jako "swój człowiek", ktoś szczery i prostolinijny.

Uśmiech to podstawa

Zrozumiałym jest, że wchodząc na rozmowę kwalifikacyjną, jesteś kłębkiem nerwów. Jednakże zdenerwowanie absolutnie w niczym Ci nie pomoże. Uśmiechaj się i zaprezentuj siebie, jako osobę przyjaźnie nastawioną i optymistyczną. Nikt nie chce pracować z ponurakami, jeśli powitasz rekrutera osowiałą miną, jego reakcja może być podobna.

Nie bądź nudny i przewidywalny

Rozmowa kwalifikacyjna to przede wszystkim próba zainteresowania sobą kogoś, kto ma wpływ na to, czy zdobędziemy pracę czy nie. Monotonny ton głosu, oklepane odpowiedzi, schematyczność i brak inwencji, to najgorsze, co może Ci się zdarzyć. Żeby pomyślnie przejść rozmowę kwalifikacyjną, musisz wyróżnić się czymś na tle tłumu, pokazać swoją energię, pomysłowość, niecodzienne podejście. Najważniejsze, żebyś tylko nie był nudny.

Nie daj się zaskoczyć

Spójrzmy prawdzie w oczy, proces rekrutacji polega na skrupulatnej selekcji jednostek szczególnych, od tych, które nie zdziałają zbyt wiele dla dobra firmy. Nie każdy nadaje się do tej samej pracy i rekruterzy dobrze o tym wiedzą. Ich zadaniem jest zadawanie pytań, zazwyczaj takich, które mają potwierdzić w praktyce Twoją wiedzę. Bądź przygotowany, że będą wymagać od Ciebie podania przykładowego rozwiązania problemu bądź znalezienia wyjścia z sytuacji. Przygotuj się przynajmniej do odpowiedzi na podstawowe zagadnienia. Jeśli Twoja odpowiedź będzie tą oczekiwaną, Twoje szanse automatycznie wzrosną.

Jeżeli wiesz, że ta praca jest dla Ciebie, daj z siebie wszystko, żeby wypaść jak najbardziej korzystnie. Pamiętaj tylko, że wszystko ma swoje granice, a zbyt wielki nacisk na samego siebie, może spowodować, że osiągniesz skutek odwrotny do zamierzonego.

Bezrobocie we współczesnym świecie

Bezrobocie we współczesnym świecieWe współczesnym świecie temat bezrobocia jest bardzo popularny, głównie z uwagi na jego szeroki zasięg i wy

Rozmowa kwalifikacyjna - co zrobić, aby zakończyła się sukcesem?

Rozmowa kwalifikacyjnaRozmowa kwalifikacyjna jest ostatnim, ale także bardzo ważnym etapem w uzyskaniu przez nas pracy.

Pisanie CV - najczęstsze błędy w curriculum vitae

Najczęstsze błędy w curriculum vitaeNajczęstsze błędy popełniane przy pisaniu CV Większość z nas już niejednokrotnie pisała swoje CV (c