Wezwanie do zapłaty - co powinno zawierać?

Wezwanie do zapłatyPrzedsądowe wezwanie do zapłaty jest pismem, w którym wierzyciel wzywa swojego dłużnika do dobrowolnej zapłaty długu, określając dodatkowy termin na jego uiszczenie.

Czy wezwanie do zapłaty jest konieczne? Z czego to wynika?

Wystosowywanie wezwania do zapłaty związane jest z wymagalnością wierzytelności, jak również ze szczegółowymi przepisami procedury w sprawach gospodarczych.

Jeśli chodzi o wymagalność, to podstawową zasadą dochodzenia wierzytelności jest możliwość dochodzenia wyłącznie wierzytelności wymagalnych. Zasada ta wynika z art. 455 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania.

Właśnie dlatego, aby uzyskać wymagalność dla naszej wierzytelności, której termin świadczenia nie został oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, mamy obowiązek sporządzić i doręczyć dłużnikowi wezwanie do zapłaty.

W jakiej formie wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty nie wymaga szczególnej formy. Oznacza to, że może być wystosowane nawet ustnie. Poleca się jednak formę pisemną, najlepiej wezwanie do zapłaty wysyłać pocztą z potwierdzeniem nadania. Mamy wtedy dowód, że pismo takie zostało do dłużnika wysłane. Wezwanie do zapłaty ustne również wywoła swój skutek, jednak mogą pojawić się problemy z jego udowodnieniem, a w przypadku wymogów pochodzących z postępowania gospodarczego, dla własnej pewności warto zrobić to na piśmie.

Wezwanie do zapłaty powinno zawierać

  • data i miejsce sporządzenia,
  • dane wierzyciela,
  • dane dłużnika,
  • stosunek prawny, z którego wynika obowiązek zapłaty,
  • kwota długu,
  • termin spłaty długu,
  • numer rachunku bankowego, na który należy dokonać zapłaty,
  • podpis osoby wysyłającej wezwanie do zapłaty.

W treści wezwania do zapłaty warto przedstawić konsekwencje jakie czekają dłużnika w sytuacji nieskorzystania z możliwości dobrowolnego zwrotu zadłużenia. Należy zatem wskazać, że bez dodatkowego wezwania, roszczenie będzie dochodzone na drodze postępowania sądowego, co narazi dłużnika na poniesienie dodatkowych kosztów, w szczególności kosztów sądowych, kosztów zastępstwa procesowego i kosztów egzekucyjnych.

Na końcu pisma warto wskazać, że wezwanie nie jest zrzeczeniem się jakichkolwiek praw, jakie przysługują wierzycielowi oraz, że zastrzegamy sobie prawo dochodzenia również innych roszczeń.

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym - ceny, koszty, możliwości

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym - od deweloperaZakup mieszkania od dewelopera, czyli na rynku pierwotnym, to naprawdę spory wyda

Poczucie bezpieczeństwa finansowego poprzez oszczędzanie

Poczucie bezpieczeństwa finansowego poprzez oszczędzanie. Czasy, w których obecnie żyjemy są bardzo ciężkim

Ubezpieczenie na życie dla seniorów

Ubezpieczenie dla senioraJesteś osobą dojrzałą i coraz częściej zastanawiasz się nad tym, co przyniosą kolejne lata? Myślisz o tym, w