Ubezpieczenia na życie i ich rodzaje

Ubezpieczenia na życiePodejmując decyzję o wykupieniu polisy na życie najczęściej mamy świadomość, dlaczego chcemy to zrobić. Życie bywa bowiem nieprzewidywalne, a my nie chcemy, aby nasi najbliżsi musieli cierpieć niedostatek w przypadku naszej nagłej śmierci.

Nie zawsze jednak wiedza "dlaczego" idzie w parze z wiedzą o tym, co towarzystwa ubezpieczeniowe mogą nam zaproponować pod dość ogólną nazwą "ubezpieczenie na życie". Dlatego też w tym artykule postaramy się pokrótce przedstawić główne rodzaje dostępnych na rynku polis tego typu.

Ubezpieczenia ochronne

Ubezpieczenie zdrowotne ochronne jest do tego stopnia kojarzone z polisą na życie, że większość ludzi uznaje je nawet za jej jedyną formę, co, oczywiście, nie jest prawdą. W klasycznym wydaniu jest ono rodzajem umowy pomiędzy towarzystwem ubezpieczeniowym a nami. Umowa ta stwierdza, że w wypadku zgonu wskazane przez nas osoby (najbliższa rodzina) otrzymają określony ekwiwalent pieniężny. Zazwyczaj nie jest on uzależniony od liczby składek, jakie do chwili swej śmierci odprowadziliśmy na konto naszego ubezpieczyciela. Niektóre towarzystwa oferują tego typu ubezpieczenie także na wypadek choroby oraz jako zabezpieczenie kredytu mieszkaniowego, który zaciągnęliśmy (ubezpieczyciel spłaca za nas pozostałe raty). Przy tym, co warto zaznaczyć, może ono obowiązywać przez konkretny okres (niższe stawki ubezpieczeniowe) lub bezterminowo (wyższe stawki ubezpieczeniowe).

Ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe

Ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe jest przeznaczone dla osób, które z jednej strony chcą zapewnić swoim bliskim bezpieczną przyszłość, a z drugiej uznają, że nie zaszkodzi przy tym pomnożyć swój kapitał. Jeżeli jednocześnie zgodzimy się, aby cześć naszej składki była inwestowana przez fundusz kapitałowy, to mamy szansę na naprawdę sensowne powiększenie swego majątku. Ubezpieczenia tego typu zawiera się zazwyczaj w dwóch wariantach: „na życie” i „ na dożycie”. W pierwszym wypadku mamy do czynienia z klasyczną formą. Pieniądze są wypłacane rodzinie w przypadku śmierci ubezpieczonego. W drugim natomiast, wtedy, gdy osiągnie on wiek określony w umowie (np. osiemdziesiąt lat).

Ubezpieczenia inwestycyjne

Ostatni typ ubezpieczenia na życie, które chcielibyśmy przedstawić, to ubezpieczenie inwestycyjne. Jest ono skierowane do osób, które nie boją się ryzyka. Wysokość odszkodowania jest tu bowiem zależna od ilości kapitału, jaki udało się nam zgromadzić na koncie inwestycyjnym przed zgonem. Przy tym zazwyczaj jest ono powiększane o kilka, kilkanaście procent przez towarzystwo ubezpieczeniowe jako należna nam część zysku od inwestycji.

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym - ceny, koszty, możliwości

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym - od deweloperaZakup mieszkania od dewelopera, czyli na rynku pierwotnym, to naprawdę spory wyda

Poczucie bezpieczeństwa finansowego poprzez oszczędzanie

Poczucie bezpieczeństwa finansowego poprzez oszczędzanie. Czasy, w których obecnie żyjemy są bardzo ciężkim

Ubezpieczenie na życie dla seniorów

Ubezpieczenie dla senioraJesteś osobą dojrzałą i coraz częściej zastanawiasz się nad tym, co przyniosą kolejne lata? Myślisz o tym, w