Techniki benchmarkingu sposobem poprawy wyników finansowych firmy

Techniki benchmarkinguKonkurencja nie śpi, a przedsiębiorstwo stojąc w miejscu praktycznie cofa się. Zmiany na rynku wymuszają od firm ciągłego przystosowania się do nowych warunków w celu utrzymania obrotu a nawet jego zwiększenia. Z tego względu powstało kilka koncepcji przeprowadzania zmian a jedną z nich jest benchmarking.

Technika ta zakłada, że najlepiej wykorzystać doświadczenie innych ludzi i firm. W tym celu można np. porównywać wyniki działalności lub zdobywać informacje o rozwiązaniach wpływających na rozwój konkurencji.

Zastosowanie benchamarkingu polega na znalezieniu rozwiązania problemu, zrozumieniu jego istoty, oraz wykorzystywanych rozwiązań we własnej firmie.

Nie jest to czynność jednorazowa, a technikę tę można stosować stale lub na bieżąco w różnych obszarach firmy. Kopiowanie cudzych pomysłów może wydać nieetyczne, jednak benchmarking zakłada, że do natury ludzkiej należy dzielenie się dobrymi pomysłami z innymi. Potrzebna jest obustronna chęć do współpracy. Technika benchamrkingu jest poszukiwaniem najefektywniejszych metod pozwalających osiągnąć przewagę konkurencyjną dla danej firmy. Korzyści płynące z zastosowanie benchmarkingu to zwiększenie satysfakcji klientów, zidentyfikowanie obszarów słabości w firmie, napływ wiedzy. Przedsiębiorstwo, które zastosuje ta metodę doskonali realizowane procesy, identyfikuje pozycję konkurencji, zyskuje większą skuteczność i efektywność działania. Niewątpliwe korzyściami są również nabyte ambitne, ale i osiągalne cele, zrozumienie konieczności zmian, nowa kultura pracy, oraz łatwiejsze wyznaczenie priorytetów w procesie zmian.

Oczywiście technika benchmarkingu posiada również wady takie jak postrzeganie metody jako szpiegostwa gospodarczego, nieetyczne zachowanie, naśladownictwo przy ograniczonej kreatywności. Istnieje również niebezpieczeństwo, że minimalnej poprawie w Twoim przedsiębiorstwie może towarzyszyć prawdziwy przełom u konkurencji, oraz rodząca się niechęć do wdrażania rozwiązań innych firm ze względu na poczucie odmienności. Idea benchmarkingu jest jednak akceptowana przez środowisko biznesowe i stosowana np. w "białym wywiadzie", czyli analizowaniu ofert z internetowych stron konkurencji.

Technika benchmarkingu zaczęła się dynamicznie rozwijać i popularyzować od chwili założenia w 1992 r. Międzynarodowej Izby Benchmarkingu IBC przez Amerykańskie Centrum Produktywności i Jakość APQC . Celem nowo powstałej instytucji było odpłatne dostarczanie wszystkim firmom dążącym do poprawy efektywności precyzyjnie opracowanych baz danych o stosowaniu benchmarkingu i know-how na świecie.

Obecnie na całym świecie istnieje wiele instytucji gromadzących i udostępniających dane.

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym - ceny, koszty, możliwości

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym - od deweloperaZakup mieszkania od dewelopera, czyli na rynku pierwotnym, to naprawdę spory wyda

Poczucie bezpieczeństwa finansowego poprzez oszczędzanie

Poczucie bezpieczeństwa finansowego poprzez oszczędzanie. Czasy, w których obecnie żyjemy są bardzo ciężkim

Ubezpieczenie na życie dla seniorów

Ubezpieczenie dla senioraJesteś osobą dojrzałą i coraz częściej zastanawiasz się nad tym, co przyniosą kolejne lata? Myślisz o tym, w