Procedura eksmisji przy najmie okazjonalnym

Procedura eksmisjiProcedura eksmisji przy najmie okazjonalny. Właściciel nie musi wytaczać powództwa o nakazanie opróżnienia lokalu, a znów eksmitowanemu nie przysługuje prawo do lokalu socjalnego ani pomieszczenia tymczasowego. Należy wiedzieć, że procedura eksmisji jest znacznie prostsza i krótsza w porównaniu do tej, która występuje przy zwykłym najmie:

  1. Właściciel musi doręczyć najemcy (najlepiej za poświadczeniem odbioru) żądanie opróżnienia lokalu sporządzone na piśmie opatrzonym urzędowo poświadczonym podpisem (może to być poświadczenie notarialne). Takie żądanie powinno zawierać w szczególności:
    • Oznaczenie właściciela oraz najemcy (imię, nazwisko i adres),
    • Wskazanie umowy najmu okazjonalnego lokalu (datę jej zawarcia i przedmiot najmu) oraz określenie przyczyny ustania najmu,
    • Termin, nie krótszy niż siedem dni od doręczenia żądania, w którym najemca i osoby z nim zamieszkujące mają się wyprowadzić.
  2. Jeżeli najemca nie wyniesie się w wyznaczonym terminie, wtedy właściciel składa do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu zawierającemu oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji. Nadanie klauzuli następuje nieodpłatnie. Do wniosku załącza się:
    • Oryginał aktu notarialnego z oświadczeniem najemcy o poddaniu się egzekucji,
    • Żądanie opróżnienia lokalu wraz z dowodem jego doręczenia najemcy albo dowodem wysłania go przesyłką poleconą,
    • Dokument potwierdzający przysługujący właścicielowi tytuł prawny do lokalu, który ma być opróżniony,
    • Potwierdzenie zgłoszenia umowy w urzędzie skarbowym (odpis umowy z pieczęcią urzędu postawioną w chwili zgłaszania lub odrębne zaświadczenie o dokonaniu zgłoszenia).
  3. Po uzyskaniu klauzuli wykonalności tytuł egzekucyjny (czyli akt notarialny z klauzulą wykonalności) składa się do komornika wraz z wnioskiem o przeprowadzenie egzekucji w zakresie opróżnienia lokalu i wskazaniem, dokąd najemca ma być przeniesiony. Trzeba przy tym uiścić zaliczkę na koszty komornicze, którymi ostatecznie jest obciążany eksmitowany najemca.
  4. Komornik usunie dłużnika (eksmitowanego) do lokalu lub pomieszczenia, do którego dłużnikowi przysługuje tytuł prawny i w którym może zamieszkać, a więc do pomieszczenia wskazanego w oświadczeniu załączonym do umowy. Eksmitowanemu nie przysługuje pomieszczenie tymczasowe, lokal zamienny ani socjalny, więc właściciel nie musi czekać, aż gmina je zapewni.
  5. Jeżeli najemca utracił prawo do zamieszkania w miejscu, które wskazał przy zawarciu umowy i nie ma się gdzie przeprowadzić, to wtedy komornik wstrzyma się z eksmisją do czasu, gdy gmina właściwa ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu wskaże dla niego pomieszczenie tymczasowe. Jeśli nie nastąpi to w ciągu sześciu miesięcy, komornik usunie go do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe wskazanej przez gminę.
  6. Do czasu opróżnienia lokalu osoby zajmujące mieszkanie bez tytułu prawnego są obowiązane co miesiąc uiszczać odszkodowanie. Odpowiada ono wysokości czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu. Jeżeli nie pokrywa poniesionych strat, właściciel może żądać od byłego najemcy odszkodowania uzupełniającego. Niestety, jeśli były najemca nie płaci odszkodowania, w celu wyegzekwowania takiego świadczenia właściciel musi wystąpić z odrębnym powództwem do sądu, bowiem komornik nie ściągnie go w ramach opróżniania lokalu.
Kupno mieszkania na rynku pierwotnym - ceny, koszty, możliwości

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym - od deweloperaZakup mieszkania od dewelopera, czyli na rynku pierwotnym, to naprawdę spory wyda

Poczucie bezpieczeństwa finansowego poprzez oszczędzanie

Poczucie bezpieczeństwa finansowego poprzez oszczędzanie. Czasy, w których obecnie żyjemy są bardzo ciężkim

Ubezpieczenie na życie dla seniorów

Ubezpieczenie dla senioraJesteś osobą dojrzałą i coraz częściej zastanawiasz się nad tym, co przyniosą kolejne lata? Myślisz o tym, w