Oszczędzanie z głową

Zacznij oszczędzać!W dzisiejszych czasach nie jest łatwo oszczędzać. Ceny rosną, a pensje nie chcą jakoś robić tego samego. Oszczędzanie to podstawa, żeby mieć jakiekolwiek zabezpieczenie finansowe. Jeżeli macie z tym problem, oto sposoby na skuteczne oszczędzanie.

1. Oszczędzaj na początku miesiąca, nie na końcu

Załóż sobie kwotę, którą co miesiąc chcesz oszczędzić i przelewaj ją od razu po wypłacie na oddzielne konto oszczędnościowe (najlepiej takie, do którego nie masz karty bankomatowej oraz jest limit na ilość przelewów wychodzących). Zazwyczaj zakładanie, że to co zostanie z pensji na koniec miesiąca, zostanie odłożone jest nieskuteczne, bo najczęściej nic nie zostaje. Odkładanie na początku określonej sumy to jeden z lepszych sposobów na oszczędzanie.

2. Planuj zakupy

Wybierając się do sklepu na zakupy, zawsze zabieraj ze sobą przygotowaną wcześniej listę. I przede wszystkim trzymaj się jej. W ten sposób kupisz tylko to, co jest Ci potrzebne i nie złapiesz się na sklepowe promocje, które sprawiają, że wydajesz więcej, niż zamierzałeś.

3. Wyznacz sobie cel

To jest idealny sposób na oszczędzanie. Wyznacz sobie cel, na który będziesz oszczędzać. To mogą być egzotyczne wakacje, kupno samochodu, albo bilety na koncert ulubionego wykonawcy. Ważne jest to, aby cel sobie codziennie wizualizować, a oszczędzanie staje się dużo łatwiejsze.

4. Rzuć palenie

Jeżeli palisz papierosy, to możesz przepalać nawet 300 zł miesięcznie. Niefajnie, prawda? Rzuć palenie, a zaoszczędzoną kwotę odkładaj. Będziesz mieć z tego same plusy: lepsza kondycja, zdrowie i więcej pieniędzy.

5. Ogranicz napoje gazowane i słodycze

Te produkty nie mają żadnych wartości odżywczych i zawierają mnóstwo cukru. Ty będziesz zdrowszy i będzie miał więcej pieniędzy w kieszeni.

6. Szukaj tańszego ubezpieczenia auta

Zacznij dwa miesiące przed terminem wygaśnięcia ubezpieczenia. Często można znaleźć ubezpieczenie OC nawet kilkaset złotych taniej. To dopiero oszczędzanie!

7. Zastąp samochód rowerem

Jeżeli masz tylko taką możliwość, jak najczęściej staraj się jeździć rowerem. Oszczędzisz na benzynie i nie zmarnujesz czasu w korkach.

8. Zmniejsz liczbę urządzeń pracujących w trybie stand-by

W ten sposób zaoszczędzisz nawet 200/300 zł na rok!

9. Nie kupuj książek. Korzystaj z biblioteki

To podwójna korzyść: masz więcej w portfelu, a jednocześnie sterta książek nie zalega Ci na półkach.

10. Noś przy sobie gotówkę

Kupowanie kartą bywa bardzo złudne. Nie widzimy wydanych pieniędzy i łatwiej jest nam kupić więcej, niż planowaliśmy. Jeżeli masz przy sobie konkretną kwotę, to trudniej jest się rozstać z gotówką.

11. Sprzedaj przedmioty, których nie używasz

Możesz je wystawić na serwisach ogłoszeniowych. To świetny sposób na podratowanie domowego budżetu i możliwość uporządkowania przestrzeni domowej.

12. Do kina wybieraj się w tygodniu

W weekendy jest drożej i jest więcej ludzi. Także korzyść jest podwójna.

13. Nie płać za prowadzenie konta bankowego

Bardzo często banki wprowadzają różne opłaty za swoje usługi. Szukaj banku, który ma wszystko darmowe, co pozwoli zaoszczędzić Ci nawet kilkadziesiąt złotych rocznie! Warto regularnie przeglądać historię swoich płatności, żeby wiedzieć czy bank nie pobiera opłat za niepotrzebny nam produkt finansowy.

14. Porównuj ceny

Kupując przez internet, możesz łatwo sprawdzić cenę produktu w porównywarkach i wybrać najodpowiedniejszą opcję cenową dla siebie.

15. Nie inwestuj w oprogramowanie

Nie musisz kupować oprogramowania, kiedy do dyspozycji są całkowicie darmowe opcje w dodatku dorównujące tym płatnym.

16. Odkładaj drobne pieniądze

To jest naprawdę dobry sposób na bezbolesne oszczędzanie. Wystarczy wrzucać drobne z portfela do skarbonki, a po jakimś czasie uzbiera się niemała kwota.

17. Nie jedz na mieście

Dzięki gotowaniu posiłków w domu wydasz dużo mniej pieniędzy niż w restauracji.

Warto wprowadzić te zasady w życie, bo dzięki temu zobaczymy, że szybko udaje nam się odkładać pieniądze na wymarzony cel. Początki zawsze bywają trudne, ale oszczędzanie powinno stać się naszym nawykiem, żebyśmy w niedługim czasie osiągnęli stabilność finansową.

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym - ceny, koszty, możliwości

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym - od deweloperaZakup mieszkania od dewelopera, czyli na rynku pierwotnym, to naprawdę spory wyda

Poczucie bezpieczeństwa finansowego poprzez oszczędzanie

Poczucie bezpieczeństwa finansowego poprzez oszczędzanie. Czasy, w których obecnie żyjemy są bardzo ciężkim

Ubezpieczenie na życie dla seniorów

Ubezpieczenie dla senioraJesteś osobą dojrzałą i coraz częściej zastanawiasz się nad tym, co przyniosą kolejne lata? Myślisz o tym, w