Marketing sklepu internetowego

marketing sklepu internetowegoSposób podejmowania decyzji zakupowych w ostatnich latach zdecydowanie się zmienił. Zamiast ufać reklamom w mediach szukamy opinii w internecie. Zamiast wybierać wyższe ceny w sklepach z obsługą decydujemy się na sklepy internetowe - które choć często bezosobowe, to pozwalają nam zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy.

Jak więc w praktyce wygląda marketing takiego przedsiębiorstwa? Jak sklep internetowy może dotrzeć do swoich klientów? Spójrzmy, jak wygląda to w praktyce dla własnego sklepu.

Znajomi i rodzina

Pierwszą grupą naszych klientów będą z pewnością znajomi i rodzina a także osoby, którym nasi znajomi polecą nasz sklep. To zaś sprawia, że powinniśmy wystartować informując o naszym biznesie każdego, kogo tylko możemy. Nawet jeśli prowadzimy sklep internetowy z butami dla dzieci to możemy o tym poinformować starego kawalera - być może podczas rozmowy ze swoimi przyjaciółmi poleci on nasz sklep internetowy jako warty zainteresowania.

Najlepiej jednak bezpośrednio celować do osób, które mogą być zainteresowane naszymi produktami. Książki ekonomiczne łatwiej sprzedamy studentom ekonomii niż medycyny. Ważny jest jednak rozgłos, który stworzymy - im więcej osób usłyszy o naszym sklepie, tym większe jest prawdopodobieństwo, że odniesiemy sukces.

Ciekawym rozwiązaniem może się okazać proponowanie rabatów naszym pierwszym klientom czy oferowanie zniżek w zamian za przyprowadzenie kolejnego klienta, który zrobi u nas zakupy.

Facebook i inne portale społecznościowe - Social media Marketing

Media społecznościowe stają się jednym z najważniejszych elementów umożliwiających na kontakt pomiędzy firmami a zwykłymi konsumentami. Tworząc profile internetowe naszego sklepu internetowego na Facebooku czy innych portalach tego typu będziemy w stanie znaleźć grupę osób, których nasza oferta interesuje. Jeśli "polubią" oni nasz profil, to będziemy swobodnie mogli dostarczać im informacje o nowych produktach wprowadzanych do sklepu, o promocjach związanych z niższymi cenami artykułów czy darmową dostawą czy w końcu promować różnego rodzaju konkursy - dające szansę na rozreklamowanie naszego sklepu chociażby dzięki udostępnianiu przez użytkowników informacji, które zamieszczamy na profilu sklepu.

Media społecznościowe są też idealnym sposobem wyjaśniania z klientami nieporozumień i pokazania, że jesteśmy nowoczesną firmą uczciwą.

Artykuły tematyczne - Content marketing

Na początku naszej działalności możemy również nawiązać współpracę z portalami, które piszą o tematyce zbliżonej do produktów oferowanych w naszym sklepie. Jeśli więc oferujemy części do rowerów, być może warto nawiązać współpracę z blogami czy portalami informacyjnymi tej tematyce. Przygotowując bezpłatne artykuły dla takich stron możemy zyskać bezpłatną reklamę, która zostanie zamieszczona w treści artykułu lub pod nią. Jako właściciel takiego sklepu możemy też zyskać opinię specjalisty w danej dziedzinie, co pozwoli nam na osiągnięcie dodatkowych profitów. Oczywiście nie każda strona internetowa zgodzi się na publikowanie naszych treści bez cenzury, często jednak są one zdecydowane na publikacje treści tematycznie powiązanych z prostego powodu: im więcej informacji tym więcej potencjalnych zainteresowanych czytelników a właściciel strony nie musi tracić czasu i pieniędzy na przygotowanie wysokiej jakości artykułu.

Blog firmowy

Popularnym zwłaszcza wśród dużych korporacji rozwiązaniem są blogi firmowe, mające charakter informacyjny. Przedstawiane jest tam działanie firmy "od środka". Jednak w obecnych czasach również niewielkie sklepy internetowe decydują się umieszczenie takiego dodatku na stronie głównej. Pozwala to na zdobycie wiernych czytelników spośród naszych klientów i stworzenie aktywnej grupy ludzi skupiających się wokół bloga - którzy najczęściej są również klientami sklepu. Wszystko to sprawia, że wyrabiamy sobie w ich opinii markę jednocześnie stając się ich znajomymi z internetu. Dzięki temu obustronne problemy mogą być rozwiązywane szybciej a czytelnicy zauważą, że nie jesteśmy tylko bezosobowym bytem automatycznie reagującym na każdego maila.

Reklama kontekstowa

Pomimo wyżej wymienionych sposobów na reklamę, w dalszym ciągu bardzo trudno jest dostać się do szerokiego grona klientów bez wydawania pieniędzy. Przez lata powstało wiele sposobów na dotarcie do nich, jednak w ostatnim czasie najpopularniejszym i chyba najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest reklama kontekstowa, której głównym beneficjentem jest program AdSense - kampanie Adsense. W skrócie polega to na tym, że tworzymy kampanię reklamową, określamy akceptowalne przez nas koszty za jedno kliknięcie i wpłacamy pieniądze. Zgodnie z naszymi ustaleniami klienci będą trafiać (za opłatą za kliknięcie) na naszą stronę internetową gdzie być może dokonają zakupów. Warto tu starać się jak najdokładniej dotrzeć do grupy docelowej mocno precyzując treść reklamy - choć kliknięć będzie mniej, to będą one dla nas o wiele wartościowe, powinna bowiem wzrosnąć sprzedaż oferowanych przez nasz sklep internetowy produktów.

Pozycjonowanie

Jeszcze innym, bardzo szybko rozwijającym się sposobem na zwiększenie liczby naszych klientów jest pozycjonowanie strony internetowej. Zazwyczaj zleca się je firmie zewnętrznej jednak czasami można robić to samodzielnie. W skrócie mówią polega to na tym, by zdobyć jak najlepszą pozycję w wyszukiwarkach internetowych za pomocą linków przychodzących do naszego sklepu internetowego. To sprawi, że zwiększy się liczba osób go odwiedzających a także potencjał rozwoju naszego biznesu.

  • Marketing handlowy
  • Network marketing
Na czym polega neuromarketing?

NeuromarketingW obecnym świecie, świecie konsumpcjonizmu, gdzie handel jest wysoko rozwinięty, wielu ludzi zapewne zastanawia się jak zwię

Marketing z baz danych

marketing z baz danychMarketing oparty na bazach danych, tzw. marketing z baz danych służy do sterowania i zarządzania relacjami z

Marketing za przyzwoleniem

Marketing za przyzwoleniemJakiś czas temu zwykłe bannery reklamowe były hitem i uważane były za absolutne mistrzostwo w dziedzinie e-marketingu.