Lokata bankowa czy rachunek oszczędnościowy?

Lokata bankowa czy rachunek oszczędnościowy?Rachunek oszczędnościowy czy lokata bankowa?

Wraz z rozwojem naszej gospodarki równie intensywnie rozwijają się produkty bankowe i inwestycyjne, które oferowane są nam coraz chętniej przez pracowników banków.

Jednak to produkty oszczędnościowe cieszą się największym powodzeniem - wszak na lokatach w bankach mamy zgromadzone już ponad pięćset miliardów złotych.

Choć jest to kwota zawrotna, to w dalszym ciągu znajdujemy się za najbogatszymi krajami Europy. Najważniejsza kwestia wiąże się zawsze ze sposobem oszczędzania pieniędzy w bankach - dominują bowiem dwa główne produkty, z których klienci korzystają. Pierwszym są lokaty bankowe, drugim rachunki oszczędnościowe. Czym więc się one różnią i jakie korzyści dają swoim użytkownikom? Przyjrzyjmy się obu rozwiązaniom.

Lokata bankowa

Zwykła, tradycyjna lokata bankowa to produkt, na mocy którego pożyczamy nasze pieniądze instytucji bankowej na z góry określony czas i ustalone oprocentowanie lokaty bankowej. Po zakończeniu umowy pieniądze wracają do nas wraz z należnymi nam odsetkami. Jest to najbardziej tradycyjny sposób gromadzenia pieniędzy przez banki a jednocześnie chętnie wykorzystywany przez klientów.

W Polsce zdecydowanie dominują lokaty terminowe. Są to produkty, z których korzystamy przez określony czas. Lokata roczna trwa dokładnie dwanaście miesięcy i zerwanie jej wcześniej powoduje przeważnie, że tracimy całość lub zdecydowaną większość naliczonych nam do tej pory odsetek. To zaś sprawia, że rzadko decydujemy się na zrywanie takiej lokaty. W zamian za taką restrykcję otrzymujemy jednak dość spore oprocentowanie, które w obecnej sytuacji rynkowej może nam przynieść nawet 3-4% zysku w skali roku po uwzględnieniu inflacji i podatku od zysków kapitałowych. Warto jednak szukać najlepszych z nich, bowiem nawet niewielkie różnice w oprocentowaniu przy wysokich kwotach i dłuższych okresach mogą powodować gigantyczne różnice w ilości należnych nam odsetek.

Rachunek oszczędnościowy

Zupełnie innym rozwiązaniem jest rachunek oszczędnościowy. O ile ich cel jest zbliżony - pieniądze oszczędzamy w banku i na określony procent - to jednak nie wiążą się one z restrykcjami związanymi z kosztownymi wypłatami pieniędzy. Zakładając rachunek oszczędnościowy jesteśmy najczęściej informowani o tym, że nasze pieniądze są oprocentowane na określonym poziomie a jednocześnie możemy dokonać ich bezpłatnej wypłaty właściwie w każdym momencie. Najczęściej bezpłatna wypłata może nastąpić raz lub maksymalnie kilka razy w miesiącu - następne mogą być odpłatne. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to idealna alternatywa dla istniejących jeszcze niedawno temu na naszym rynku lokat jednodniowych - rachunki oszczędnościowe zdecydowanie przejęły klientów zainteresowanych wysokimi zyskami i krótkimi okresami oszczędzania pieniędzy.

Bezpieczna bankowość internetowa - o czym warto pamiętać?

Bezpieczna bankowość internetowaZ bankowości internetowej korzysta coraz więcej osób. Dostęp do konta 24 godziny na dobę, płacenie rachunków bez wycho

Lokaty bankowe - inwestycje dla początkujących

Lokaty bankowe inwestycjami dla początkującychLokaty bankowe, zwłaszcza standardowe, lokaty krótkoterminowe i lokaty długoterminowe ze stałym

Rodzaje lokat bankowych w zależności od sposobu naliczania oprocentowania

Rodzaje lokat bankowychLokaty bankowe to jeden ze sposobów inwestowania, ale czy ten sposób jest opłacalny. Lokata polega na umowie pomiędzy klientem a b