Lean Management jako przewaga konkurencyjna firmy

Lean ManagementJakość prowadzenia działalności stała się znaczącym czynnikiem konkurencyjnym na rynku organizacji o różnym charakterze. Kluczowe jest postępowanie zorientowane na klienta, ograniczanie kosztów, społeczna odpowiedzialność. Jest to tylko kilka głównych aspektów potrzebnych do osiągnięcia sukcesu gospodarczego przedsiębiorstw.

W celu optymalizacji i uporządkowania, jak również sposobu prowadzenia działalności w oparciu o te aspekty potrzebny jest uporządkowany system strategiczny długookresowego planu działalności przedsiębiorstw.

Wyszczuplone zarządzanie, znane szerzej jako lean management jest strategią kształtowania procesów w coraz większej liczbie przedsiębiorstw w Polsce i za granicą. Jak nazwa wskazuje strategia ta polega na "wyszczuplaniu" działalności poprzez eliminację kosztów, strat oraz czynności nie przynoszących wartości dodanej (czynności zbędnych).

Zarządzanie lean opiera się na podejściu procesowym do problemów organizacji. Strategiami łączonymi najczęściej z wyszczuplaniem procesów są TQM oraz Kaizen, mające swoje początki w koncernie Toyota, która z sukcesem stosuje je od lat. TQM jest skrótem frazy Total Quality Management i polega na całościowym oraz nieprzerwanym doskonaleniu wszystkich aspektów działalności organizacji.

Kaizen jest filozofią wpisującą się w TQM, która owo doskonalenie wprowadza stopniowo za pomocą odpowiednio dobranych metod i narzędzi doskonalenia jakości wykonywanych czynności, dobranych środków działalności oraz odpowiedniego oprzyrządowania. Z pomocą wskazówek zawartych w szeroko pojętym znaczeniu wymienionych strategii można znacznie podnieść poziom jakości w działalności gospodarczej, jak również w rozwiązywaniu problemów i zabezpieczeniu przed awariami, wadami oraz błędami w czynnościach różnego rodzaju. Pomagają one w podejmowaniu decyzji zarówno drobnych, jak i kluczowych dla efektywnego przeprowadzania przedsięwzięć.

Wprowadzanie wyżej wymienionych i innych strategii z serii lean management wymaga zainwestowania znacznej ilości środków oraz długiego czasu realizacji, a utrzymanie funkcjonowania tej strategii wymaga ogromnej elastyczności myślenia i dyscypliny zawodowej kierownictwa, jak również zaangażowania oraz świadomości podejmowanych działań personelu na wszystkich poziomach organizacji. Pod warunkiem spełnienia warunków realizacji strategii przygotowanych w charakterze lean, rezultaty są warte wysiłku, czasu i inwestycji. Chociaż przedsiębiorcom trudno się przestawić na podejście jakościowe, w przeciwieństwie do przewagi ilościowego wartościowania rezultatów działalności gospodarczej coraz więcej z nich decyduje się na konkurowanie jakością działalności poprzez zdobywanie różnych poziomów certyfikujących przez wyspecjalizowane w tym organizacje.

Audyt działalności zazwyczaj odbywa się w oparciu o wymogi norm ISO 19011. Na przestrzeni lat powstało wiele strategii opartych o lean management i ISO z serii 9000 stanowiących rodzaj benchmarku prowadzenia działalności gospodarczych. Na podstawie ich założeń można budować organizacje i zdobywać kolejne szczeble potrzebne do uzyskania certyfikatów jakości.

Rebranding firm

Rebranding firmRebranding staje się coraz popularniejszą formą ożywienia danej marki i nadania jej nowych atrybutów. Głównie polega on na zmiani

Menadżer i sposób kierowania zespołem

Kierowanie zespołem ludzi którzy mają podporządkować się zadaniom wyznaczonym przez swojego podwładnego, Wbrew pozorom nie należy do najprostszych. Zwłaszcza

Konto firmowe na miarę potrzeb firmy

W polskim prawie istnieje wymóg posiadania firmowego konta bankowego dotyczący osób, które zdecydowały się założyć firmę. Konto firmowe należy mieć już o