Jak starać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej?

Dofinansowanie z Unii EuropejskiejDotacje i dofinansowanie z Unii Europejskiej są coraz popularniejszym sposobem na finansowanie działalności, mającej na celu rozwój naszego kraju oraz jego promowanie w Europie.

Unia Europejska chętnie przydziela granty na przedsięwzięcia innowacyjne, ciekawe i kreatywne. W naszym kraju wiele inwestycji zostało sfinansowanych właśnie dzięki pomocy unijnej. Granty zostały wykorzystane w sektorze handlu, kultury, edukacji, nauki, transportu, turystyki oraz wielu innych. Z dofinansowań chętnie korzystają również prywatni przedsiębiorcy oraz osoby, zakładające własną działalność gospodarczą.

To wspaniały sposób na spełnienie marzeń bez konieczności brania kredytu. Wielu naszych rodaków wciąż jednak obawia się starania o dotacje, ponieważ nie wiedzą, jak można się o nie ubiegać. Wszystkie działania są zbliżone do procesu starania się o kredyt bankowy, z pominięciem etapu sprawdzania historii oraz zdolności kredytowej.

Staranie się o finansową pomoc z Unii przebiega w kilku etapach.

Pomysł

Pierwszy z nich to pomysł. Przy jego tworzeniu warto od razu zastanowić się nad konsekwencjami oraz zasadnością idei. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, co nowego wniesie nasza działalność oraz w jaki sposób może posłużyć innym. Kolejny krok to zapoznanie się z programami funduszy unijnych i wybranie jednego z nich w ramach którego chcemy starać się o grant. Następnie należy śledzić poczynania w określonym programie oraz na bieżąco dowiadywać się o terminach składania wniosków. Warto gromadzić już niezbędną dokumentację.

Wniosek o dofinansowanie

Najważniejszymi jej elementami są wniosek o grant oraz biznesplan, czyli jego uzasadnienie. Musimy przekonać komisję, że nasz pomysł jest wart uwagi. Później pozostaje nam oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku przez komisję, która zajmuje się przyznawaniem dofinansowania.

Ocena wniosku

Ocena merytoryczna złożonego wniosku przebiega w kilku fazach. Pierwsza ma na celu sprawdzenie treści wniosku oraz jej zgodności z założeniami programu, w ramach którego został on złożony. Do dalszego etapu mogą przejść jedynie te wnioski, które realizuję cele danego programu i przyczyniają się do rozwoju we wskazanym obszarze. Kolejna faza to ocena wykonywalności projektu. Pod uwagę bierze się możliwości osoby, która występuje o dotację. Komisja ocenia, czy jest ona w stanie spełnić wymagania, postawione w biznesplanie. Krótko rzecz ujmując ten etap oznacza sprawdzenie zdolności do wprowadzenia zaplanowanych działań w życie. Ostatnim etapem jest ocena złożonego wniosku pod kątem merytorycznym. Zazwyczaj trwa ona najdłużej, nawet do trzech miesięcy, więc osoby starające się o granty powinny już na początku uzbroić się w cierpliwość i czekać na odpowiedź. Komisja wybiera wnioski, które jej zdaniem zasługują na dofinansowanie.

Szczęśliwi ich autorzy mogą podpisać umowę o przyznanie grantu i rozpocząć realizację swoich projektów.

Jak wybrać biuro rachunkowe dla początkującej firmy?

Małe biuro rachunkoweZakładając własną firmę, musimy wybrać odpowiedni dla nas tryb rozliczeń podatkowych z fiskusem. Już na etapie rejestrowania dzi

Kupno wymarzonego auta

Kupno wymarzonego autaObecnie trudno sobie wyobrazić przemieszczanie się bez samochodu. Pojazd często jest podstawą w prowadzeniu wielu działalności gospoda

Czy leasing samochodowy się opłaca?

Leasing samochodowyCoraz więcej mówi się o leasingu samochodów dla firm. To doskonała forma finansowania pojazdów zarówno dla małych jak i dużych firm.