Jak napisać list motywacyjny by zainteresował pracodawcę?

Interesujący list motywacyjnyList motywacyjny może zdecydować o sukcesie podczas poszukiwania pracy. Profesjonalne CV to tylko początek - list motywacyjny może zachęcić pracodawcę by odbyła się rozmowa kwalifikacyjna. Warto więc poświęcić swój czas na napisanie listu motywacyjnego w sposób ciekawy i niestandardowy.

Przede wszystkim zrezygnujmy z bazowania na wzorach ściągniętych z internetu - pracodawcy doskonale potrafią je rozpoznać, gdyż większość aplikujących zazwyczaj nie zadaje sobie nawet trudu, by zmienić szczegóły - taki list motywujący jest od razu odrzucany.

List motywacyjny inny na każde stanowisko pracy

Każde stanowisko, o które się ubiegamy powinno mieć osobną aplikację, zawierającą odniesienia do konkretnej oferty. Wysyłając ten sam wzór listu motywacyjnego w odpowiedzi na różne propozycje pracy, jesteśmy z góry skazani na porażkę. Nie należy powielać informacji z CV - warto natomiast przedstawić swoje kwalifikacje, sukcesy i osiągnięcia w podobnych branżach oraz podać inne informacje, które pokażą naszą kandydaturę w jak najlepszym świetle.

Trzeba podawać konkretne fakty - jakie były nasze dotychczasowe obowiązki i jakie dokonania mamy na swoim koncie w tym zakresie - ogólniki i cechy charakteru, które znajdują się w co drugim liście, nie zaciekawią pracodawcy.

Wstęp listu motywacyjnego

Najważniejsze jest jednak to, jak rozpoczniemy list motywacyjny - pierwsze zdanie często decyduje o tym, czy nasza aplikacja w ogóle zostanie przeczytana i wzięta pod uwagę w dalszej rekrutacji. Zdecydujmy się więc na oryginalny wstęp, który sprawi, że list zostanie zapamiętany. Nie powinien być jednak zbyt długi - całość należy zmieścić na jednej stronie. Na koniec treść powinna zostać kilkukrotnie przeczytana i dokładnie sprawdzona pod kątem ewentualnych błędów gramatycznych, stylistycznych czy interpunkcyjnych - zdecydowanie nie powinny się one pojawić w aplikacji.

CV i list motywacyjny

List motywacyjny często traktowany jest jako niepotrzebny dodatek do CV (curriculum vitae), którego i tak nikt nie czyta. Takie przekonanie to błąd, gdyż dobry i ciekawy list może znacznie podnieść szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Warto wysyłać go nawet wtedy, gdy w ogłoszeniu nie jest wyraźnie zaznaczone, że pracodawca go wymaga - dołączenie listu motywacyjnego świadczy o naszym zaangażowaniu w poszukiwanie pracy i profesjonalnym podejściu.

Jak pomyślnie przejść rozmowę kwalifikacyjną?

Pomyślna rozmowa kwalifikacyjnaOdpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, nie jest może gwarancją na to, że zdobędziemy w

Bezrobocie we współczesnym świecie

Bezrobocie we współczesnym świecieWe współczesnym świecie temat bezrobocia jest bardzo popularny, głównie z uwagi na jego szeroki zasięg i wy

Rozmowa kwalifikacyjna - co zrobić, aby zakończyła się sukcesem?

Rozmowa kwalifikacyjnaRozmowa kwalifikacyjna jest ostatnim, ale także bardzo ważnym etapem w uzyskaniu przez nas pracy.