Indywidualne Konto Emerytalne IKE - skarbiec na emeryturze

Indywidualne Konto Emerytalne IKE - pieniądze na emeryturze

Jeśli myślisz poważnie o swojej przyszłości i godnym życiu na emeryturze, to powinieneś zacząć o tym myśleć jak najszybciej. Dlaczego? Ponieważ prognozy specjalistów od rynku emerytalnego mówią wyraźnie… Stopa zastąpienia, czyli relacja wysokości emerytury do ostatniego wynagrodzenia będzie niska. Wyniesie ona w publicznym ZUS-ie jakieś 25% - 30%.

To niestety oznacza drastyczne ograniczenie dochodów na starość. Innymi słowy, przeciętnego Kowalskiego, nie będzie stać np. na prywatne wizyty u lekarzy specjalistów czy wyjazdy na wczasy… Co zatem zrobić, aby nie dać się tej ponurej perspektywie?

Trzeba założyć Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) i zacząć odkładać nawet niewielkie kwoty już od dziś. Ważne jest, aby robić to systematycznie i przez dłuższy czas. Jest to szczególnie ważne dla kobiet, ponieważ to kobiety pracują zawodowo krócej. To one korzystają z urlopów macierzyńskich oraz wychowawczych. A takie przerwy w pracy sprawiają, że to kobiety gromadzą o wiele niższy kapitał emerytalny niż mężczyźni. W rezultacie, emerytury kobiet są znacząco niższe, niż emerytury mężczyzn.

Z tym w zasadzie zgadzają się wszyscy, ale dlaczego właśnie IKE?

Dlaczego Indywidualne Konto Emerytalne?

Z kilku powodów. Indywidualne Konta Emerytalne tzw. IKE, funkcjonują w Polsce już 10 lat (Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o indywidualnych kontach emerytalnych - Dz. U. Nr 116 z 2004 roku, poz.1205, z późniejszymi zmianami). I posiadają szereg zalet… A najważniejsze z nich to:

  • Brak podatku od dochodów kapitałowych (oszczędność rzędu 19%)
  • Jednorazowa opłata za założenie konta, ale brak opłat za jego prowadzenie
  • Brak opłat za dopłaty
  • Brak opłat manipulacyjnych przy kolejnych wpłatach
  • Informacja o stanie konta 24 h przez 7 dni w tygodniu
  • Klient sam decyduje o wysokości i częstotliwości wpłat
  • Całkowita lub częściowa wypłata środków finansowych w każdej chwili - bez żadnych dodatkowych kosztów
  • Darmowa, nielimitowana możliwość zmiany podziału wpłat między funduszami, zmiany struktury zgromadzonych środków w ramach strategii indywidualnej, zmiany strategii z indywidualnej na modelową lub odwrotnie
  • Aktywacja automatycznej zmiany struktury środków (dokonywanej, co 6 miesięcy) - bez dodatkowych kosztów.

Dzięki posiadaniu Indywidualnego Konta Emerytalnego IKE, klient jest zabezpieczony na "jesień życia". A wszystko po to, aby móc na emeryturze utrzymać dotychczasowy standard życia. Warto tutaj jeszcze dodać, że pieniądze z IKE są dziedziczone i oszczędzający może wskazać osoby, które będą po nim dziedziczyć.

Co rok oszczędzający na IKE mają prawo wykorzystać maksymalny limit wpłat, które mogą być zwolnione od podatku od dochodów kapitałowych. W roku 2014 limit wpłat na IKE wynosi 11 238 zł (tj. 936, 50 złotych miesięcznie).

Indywidualne Konto Emerytalne - inwestowanie środków

A jak podzielić swoje pieniądze, aby możliwie jak najwięcej zyskać? To zależy od skłonności do ryzyka. Im więcej się ryzykuje - tym więcej można zyskać. I odwrotnie - im mniejsze ryzyko, tym mniejszy zysk. Można np. wybrać strategię indywidualną. To opcja dla osób zdecydowanych i znających reguły rynku kapitałowego. Środki wpłacane na IKE alokowane są w różne fundusze wg. indywidualnego wyboru oszczędzającego. Innymi słowy, klient sam tworzy swój portfel inwestycyjny złożony z rozmaitych jednostek funduszy (np. akcji, obligacji, pieniężny, itd.). Można całą wpłacaną kwotę ulokować w jednym funduszu. Albo wybrać kilka funduszy, w które będą alokowane pieniądze. W jednym funduszu można ulokować dowolną część wpłaty, która będzie wielokrotnością 5% (zatem nie mniej niż 5% i nie więcej niż 100% wpłaty)… Można też wyjść z innego punktu widzenia.

Na przykład - założyć sobie, że będzie się oszczędzało przez np. 10 lat. I przez te 10 lat, średnio chcemy zyskać 7% rocznie… Wówczas staramy się podzielić nasze pieniądze tak, aby faktycznie roczny zysk był na tym skromnym poziomie… Teraz policzmy, ile możemy zyskać. Załóżmy, że wpłacamy co miesiąc, maksymalną dostępną kwotę (z roku 2014) tj. 936,50 PLN. Przez 10 lat wpłacimy 112.380 PLN. Szacunkowy zysk (zakładając 7% roczną stopę zwrotu) wyniesie 49.855,61 PLN. Zaoszczędzony podatek - 9. 472,57 PLN. A razem będziemy mieli na IKE - 162.235,61 PLN. A to daje szacunkową dodatkową emeryturę z IKE na poziomie 988,12 PLN miesięcznie. No cóż, niezły dodatek do podstawowej emerytury z ZUS-u.

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym - ceny, koszty, możliwości

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym - od deweloperaZakup mieszkania od dewelopera, czyli na rynku pierwotnym, to naprawdę spory wyda

Poczucie bezpieczeństwa finansowego poprzez oszczędzanie

Poczucie bezpieczeństwa finansowego poprzez oszczędzanie. Czasy, w których obecnie żyjemy są bardzo ciężkim

Ubezpieczenie na życie dla seniorów

Ubezpieczenie dla senioraJesteś osobą dojrzałą i coraz częściej zastanawiasz się nad tym, co przyniosą kolejne lata? Myślisz o tym, w