Bezpieczna bankowość internetowa - o czym warto pamiętać?

Bezpieczna bankowość internetowaZ bankowości internetowej korzysta coraz więcej osób. Dostęp do konta 24 godziny na dobę, płacenie rachunków bez wychodzenia domu, doładowanie telefonu - to tylko niektóre z zalet bankowości internetowej.

Bankowość internetowa nie wymaga wielu narzędzi. Wystarczy łącze internetowe oraz hasło do konta, które otrzymujemy od banku. Po zalogowaniu uzyskujemy dostęp do wszystkich posiadanych produktów bankowych: rachunków, kart kredytowych, kredytów, funduszów inwestycyjnych, czy lokat.

Zarządzanie finansami przez internet to nie lada wygoda. Jest szybko, funkcjonalnie, tanio (a czasem zupełnie bez opłat), ale czy bezpiecznie?

Banki dbają o to, by finanse ich klientów były należycie chronione, chroniona jest również bankowość mobilna.

Jednak to sam klient musi pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad:

  • Nie logujemy się do banku z komputerów, co do których nie mamy pełnego zaufania. Sprawdzanie salda na komputerze w kawiarence internetowej, na uczelni lub bibliotece nie jest dobrym pomysłem. Mało bezpieczne jest logowanie się do konta przy wykorzystaniu niesprawdzonej sieci WiFi. Lepiej to zrobić na swoim komputerze lub każdym innym, o którym wiemy, że jest bezpieczny.
  • Ważne, by na komputerze, z którego następuje logowanie do banku, było zainstalowane oprogramowanie antywirusowe. Zainstalowany program powinien być na bieżąco aktualizowany. Bezpieczna bankowość internetowa uzależniona jest również od regularnej aktualizacji systemu i innych narzędzi, na przykład przeglądarek internetowych.
  • Przy logowaniu sprawdzamy, czy adres strony internetowej banku jest poprawny. Połączenie powinno być szyfrowane, a adres strony powinien zaczynać się od https://. W obrębie przeglądarki powinniśmy zauważyć symbol kłódki (symbol certyfikatu bezpieczeństwa). By uniknąć przykrych niespodzianek najkorzystniej logować się do konta internetowego bezpośrednio ze strony banku. Nie logujemy się do konta z linków, które dostajemy e-mailem (z pewnością nie są ta e-maile, które wysyła nam nasz bank). Jest to niebezpieczne.
  • Jeśli przy logowaniu do konta zostaniemy poproszeni o podanie kodu z karty kodów jednorazowych, danych telefonu lub inne poufne informacje, nie róbmy tego. To kolejny przykład próby wyłudzenia danych.

Zachowajmy zdrowy rozsądek i kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania. Bądźmy czujni. To chyba niewiele w porównaniu do tego, jak wiele możemy stracić...

Lokaty bankowe - inwestycje dla początkujących

Lokaty bankowe inwestycjami dla początkującychLokaty bankowe, zwłaszcza standardowe, lokaty krótkoterminowe i lokaty długoterminowe ze stałym

Rodzaje lokat bankowych w zależności od sposobu naliczania oprocentowania

Rodzaje lokat bankowychLokaty bankowe to jeden ze sposobów inwestowania, ale czy ten sposób jest opłacalny. Lokata polega na umowie pomiędzy klientem a b

Lokaty bankowe - różnice w oprocentowaniu i czasie trwania

Lokaty bankoweLokaty bankowe różnią się między sobą przede wszystkim pod względem wysokości oprocentowania oraz długości trwania.